Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Postulat

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Wycena znaczków
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
elka26

PostWysłany: Sob Wrz 20, 2014 15:01    Temat postu: Postulat Odpowiedz z cytatem

Wnioskuje o likwidację działu "wycena" .
- przede wszystkim dlatego ze nie można premiować lenistwa
- wersja "jestem laikiem" jest kompletnie nie do przyjęcia. Jak jesteś laikiem
to pora na zdobycie podstawowej chociażby wiedzy.
- poza tym filatelistyka to nie szukanie odpowiedzi na pytanie "ile to kosztuje", ale "dlaczego"
- tez jestem laikiem, ale nie szukam w znaczkach wartości stricte finansowej

Po prostu wkurza mnie to niemiłosiernie i tyle.

Chcesz zarobić na znaczkach to zainwestuj - najlepiej w siebie , a nie ślizgaj się kosztem innych.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Daniel

PostWysłany: Sob Wrz 20, 2014 15:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli usuniemy dział "Wycena" to momentalnie całe forum będzie w tego rodzaju wpisach, a w "Identyfikacji" nie będzie już w ogóle można się od tego opędzić. Lepiej jeśli tego rodzaju zapytania będą w jednym miejscu, niż żeby były rozsiane gdzie popadnie.

Co do "Jestem laikiem" - jeśli zepsuje mi się coś w komputerze to zamiast kupować książki czy e-booki na ten temat lub iść na kurs informatyczny też wolę zapytać na komputerowym forum, bo wiem że tam będą osoby kompetentne, które mi odpowiedzą. W przypadku naszego forum jest podobnie. Istnieje też coś takiego jak Forum Prawne - tam to dopiero jest masa pytań, w samym dziale "forum cywilne" na tę chwilę uzbierało się już 229 061 tematów, co kilka minut pojawia się na tym forum coś nowego - i też ludzie jako laicy pytają za darmo i też dostają odpowiedzi, nie kupują książek prawniczych żeby się samemu nauczyć, ale pytają. Życia by nie starczyło na nauczenie się każdej dziedziny życia, choćby w stopniu bardzo podstawowym, żeby nie być laikiem, zwłaszcza że w wielu przypadkach taka wiedza z dziedziny którą nigdy się nie zajmujemy i kompletnie nie interesujemy może przydać się ledwie razy i to przez moment. Tak samo ze znaczkami: jeśli ktoś chce tylko sprzedać i to jego jedyny kontakt ze znaczkami w życiu (nie licząc naklejania ich na listy) to trudno zakładać, że nagle zechce się nauczyć korzystania z katalogów tylko po to żeby coś samemu wycenić. Tak to już więc jest, że skoro możemy kogoś zapytać gdy sami nie wiemy to zwykle pytamy. W obecnych czasach da się znaleźć fora internetowe o ogromnej liczbie dziedzin wiedzy i życia i tam można właśnie to zrobić. Jak napisałem wyżej, sam też gdy mam problem komputerowy wolę zapytać na odpowiednim forum, bo wiem że zaraz odpisze mi ktoś kompetentny i pomoże bardzo szybko; i nie widzę żadnego problemu w tym że tak właśnie robię zamiast nauczyć się najpierw samemu np. z książek Smile

Sam lubię dział "Wycena" i z chęcią odpisuję na te wpisy osób przekonanych o posiadanym majątku i z chęcią będę odpisywał na nie nadal Smile póki to jest w jednym miejscu to można łatwo to pomijać po prostu tu nie wchodząc i kilkając "oznacz posty jako przeczytane", a w przypadku likwidacji działu będzie wielki bałagan na całym forum. Kilka lat temu już to zresztą przecież raz przerabialiśmy gdy "Wycenę" zamknęliśmy - po pewnym czasie "Wycena" została przywrócony, bo w różnych miejscach mieliśmy wpisy typu "Widzę że dział wycena jest zamknięty, zatem pytam tutaj". Nie wracajmy do tego.
Powrót do góry
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Sob Wrz 20, 2014 16:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Również uważam, że dział wycena ma rację bytu. Głównie dlatego, żeby wycenianie nie trafiało do innych działów. Oczywiście hurtowe wycenianie zbiorów nie wchodzi w grę, ale czasem poszukiwanie odpowiedzi na postawione przez forumowicza pytanie też może być frajdą dla odpowiadającego i pozwala dowiedzieć się czegoś ciekawego.
Wycenę robi ten kto ma ochotę i czas. Jak nikt nie odpowie, to też się nic nie stanie, a użytkownik, który nie dostanie odpowiedzi, też może zastanowi się dlaczego tak się stało i wyciągnie z tego wnioski.

Wojtek
Polecony

PostWysłany: Pon Wrz 22, 2014 19:47    Temat postu: Wycena Odpowiedz z cytatem

Brawo Elka!
Tylko czy to dotrze do zainteresowanych ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
m^2

PostWysłany: Pon Wrz 22, 2014 22:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Postulat Elki jest słuszny i gdyby forum faktycznie dopuszczało do "głosu" tylko i wyłącznie filatelistów miałby rację bytu. Jednak niestety na FFP mogą zarejestrować się ludzie, którzy o filatelistyce słyszeli mity i o każdym znaczku wydanym, co najmniej kilka lat temu myślą, jak o skarbie, oczywiście tylko i wyłącznie w wymiarze finansowym. Dlatego opinie wyrażone przez Daniela i eNWu uważam za uzasadnione, pragmatyczne.
Pozdrawiam
Powrót do góry
torunianin

PostWysłany: Wto Wrz 23, 2014 10:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A może wprowadzić minimalny limit opublikowanych już postów aby móc zadać w tym dziale pytanie? I to limit dość wysoki.
Pozdrawiam
JF
Powrót do góry
elka26

PostWysłany: Wto Wrz 23, 2014 11:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nadal uważam że dział wycena w takim kształcie jaki jest w chwili obecnej nie ma sensu. Przede wszystkim dlatego że nikt nie zadaje sobie trudu czytania regulaminu i 99% pytań dotyczących wyceny jest po prostu naiwnym szukaniem jelenia który uwierzy w posiadane przez pytającego skarby.
Nie wierze w żadne limity związane z możliwością zadania pytania w tym dziale, ani w ryzyko że w przypadku likwidacji tego działu pytania tego typu będą pojawiać sie w innych miejscach. Wystarczy w tym przypadku bezwględne egzekwowanie wymagań zapisanych w regulaminie i po prostu natychmiastowa likwidacja tego typu postów. Ale to wymaga zdecydowanego i konsekwentnego działania.
I powtórzę jeszcze raz - nie można premiować lenistwa gdyż tolerowanie tego zjawiska w efekcie powoduje obniżanie poziomu - a chyba nie o to chodzi?
Nikt nie jest omnibusem i kazdy ma swoje braki - ja mam ich mnóstwo, ale litości, starajmy się o podnoszenie poziomu a nie jego obniżanie!! I albo to będzie forum dla filatelistów, albo dla cwaniaków szukających skarbów.

PS. Pisząc "filatelistów" mam na myśli ludzi kochających znaczki, co nie jest tożsame z tymi którzy są członkami związku. I jeszcze jedno - nie chodzi o to żeby nie zapytać się o wycenę jakiegos waloru, ale niech to oznacza że pytający sie ma świadomość wagi swojego pytania.
Powrót do góry
Szewczyk Michał

PostWysłany: Wto Wrz 23, 2014 13:51    Temat postu: Re: Postulat Odpowiedz z cytatem

Każdy powód do "wkurzania" może być doskonały dla wyrażenia frustracji.

Czy kupimy książkę o niewyraźnym druku, lub błędnie złożoną?
albo niedodrukowaną tapetę do pokoju?
meble z brakiem forniru?
kanapę z krzywymi szwami?
samochód z niedomalowanym dachem?

Skoro jednak większość z obecnych tu zalicza się do miłośników fuszerki to nic więcej nie powinno nas samych dziwić. Smile
Powinniśmy wspierać pytających - może zechcą uzupełnić swoje bogactwo fragmentem naszego zbioru Smile (nawet darowanego).

A my poematy i eseje tworzymy w zachwycie patrząc na "buble" Smile
pozdrawiam
Michał
Powrót do góry
Metody

PostWysłany: Wto Wrz 23, 2014 15:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem zamiast likwidować należy podpowiadać i zachęcać do szukania we własnym zakresie odpowiedzi na takie pytania i prośby.
Pierwszą odpowiedzią mogłaby być jakaś standardowa formuła zamieszczona przez Administratora gdzie zainteresowany może znaleźć odpowiedź na prośbę o wycenę....
A potem każdy kto ma ochotę podyskutować na forum może proponować swoje rozwiązania . Mam nadzieję, że przynajmniej część "forowiczów" szukających łatwej odpowiedzi na temat ceny swojego zbioru kupi za parę złotych stary katalog Fischera i zacznie szukać...
Jak ktoś zacznie to zawsze jest nadzieja, że dojdzie do podręcznika, poszuka w internecie i zrozumie, że filatelistyka to nie tylko obrót znaczkami ale przede wszystkim poszukiwanie ....
Czego im serdecznie życzę
Metody
Powrót do góry
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Pon Paź 06, 2014 20:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Metody napisał:

Pierwszą odpowiedzią mogłaby być jakaś standardowa formuła zamieszczona przez Administratora gdzie zainteresowany może znaleźć odpowiedź na prośbę o wycenę....

Wystarczyłoby przeczytać ze zrozumieniem pierwsze 3 przyklejone posty w tym wątku.

Metody napisał:

Mam nadzieję, że przynajmniej część "forowiczów" szukających łatwej odpowiedzi na temat ceny swojego zbioru kupi za parę złotych stary katalog Fischera i zacznie szukać...
Metody

Fantasta czy romantyk?
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Wycena znaczków Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: