Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Jak opłacić polecony ?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Poczta
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lotar

PostWysłany: Sob Cze 08, 2013 13:06    Temat postu: Jak opłacić polecony ? Odpowiedz z cytatem

No właśnie. Dla uproszczenia przyjmijmy, że chodzi o list (do 350g, gabartyt a), czyli ten za 3,80 zł obecnie. Mało jest znaczków o takim nominale i raczej rzadko są dostępne na pocztach. Pan Emil Karzełek w swoim ciekawym artykule "Usługi pocztowe w Polsce od 01.01.2013" informuje, że po prostu do niebieskiego (w tym przypadku) Ea doklejamy znaczek za 2,20. Ja spotkałem się z ciekawszą opcją: do niebieskiego Eb doklejamy "Sandomierz" za 5 groszy. Tak zrobiła pani na poczcie - jak widać oznaczenie gabarytu nie ma znaczenia.
Idąc tym tropem otwierają się inne możliwości:
2 x niebieski Ea plus 0,60 zł
niebieski Pa plus 1,45 zł (Racibórz)
zielony Ea plus 0,10 zł
To wygląda na żart, ale nie jest. Panie na poczcie kleją po dwa znaczki zamiast jednego. Pomnóżmy to przez ilość tego rodzaju przesyłek w każdym okienku pocztowym. Ze wspomnianego artykułu wynika, że znaczki na polecone będą w 2014 roku. Rowland Hill jakoś to inaczej wymyślił.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
torunianin

PostWysłany: Sob Cze 08, 2013 14:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To co kol. Lotar napisał to niestety nie żart, nie cały żart. Otóż z informacji uzyskanej na "mojej" poczcie wynika, że nie wolno łączyć ze sobą znaczków nazwijmy to "nowej i starej generacji. Dopuszczone są tylko jedne lub drugie. Stąd w Toruniu panie oferują ciekawe frankatury na przesyłki zagraniczne: 4,60 zł = 2,40 + 1,55 +0,05 + 0,30 + 0,30. I to ma się zmieścić na pocztówce z adresem odbiorcy i życzeniami od turysty z pięknego poniekąd Torunia.
Generalnie jest bieda z zaopatrzeniem okienek pocztowych na tzw. pocztach głównych, o tych urzędach leżących na peryferiach miast lepiej nie wspominać. Cóż, dorwali się do władzy gniewni (nie wiem czy młodzi), a gniew ogarnia innych (klientów).
Powrót do góry
Lotar

PostWysłany: Sob Cze 08, 2013 14:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też słyszałem, że łączenie tych nowych znaczków z innymi nie jest możliwe. Sam raczej nie wpadłbym na taki pomysł, ale tak to wygląda w praktyce. Pocztowcy na pierwszej linii muszą sobie jakoś radzić. Ten znak zapytania w tytule jest właśnie po to, żeby to wyjaśnić. Nie jestem taki pewien czy ten ewentualny zakaz łączenia znaczków jest możliwy od strony prawnej.
Powrót do góry
al

PostWysłany: Sob Cze 08, 2013 15:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja wysłałem do Baszkirii polecony, nakleiłem bloczek z 2009 roku Rok Polski w Izraelu za 3,00 zł. (taki potrzebował ichni filatelista), pani na poczcie dokleiła pozostałe do 9,90 zł. Po 3 dniach dotarł z Torunia do Warszawy, wysłany z Warszawy po 30 dniach mam taki komunikat:

"К сожалению, информация о почтовом отправлении с номером RR*********PL не найдена."

List pewnie wysłany do Moskwy przez stację kosmiczną i buja w kosmosie.
Albo komuś spodobał się bloczek?

Nie wiem czy można reklamować termin dostarczenia poleconego ekonomicznego zagranicznego?

Priorytetowe to:
1. do 3 dnia roboczego po dniu nadania do krajów europejskich;
2. do 6 dnia roboczego po dniu nadania w dowolne miejsce na świecie Laughing Laughing Laughing
Powrót do góry
Lotar

PostWysłany: Sob Cze 08, 2013 16:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@al jesteś tutaj moderatorem, ale jaki to ma związek z tematem wątku ? To jest konkretna sprawa a nie ogólny temat o usługach pocztowych
Powrót do góry
al

PostWysłany: Sob Cze 08, 2013 16:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lotar napisał:
@al jesteś tutaj moderatorem, ale jaki to ma związek z tematem wątku ? To jest konkretna sprawa a nie ogólny temat o usługach pocztowych

Czytaj uważnie.
"Temat postu: Jak opłacić polecony ?"
Właśnie tak opłaciłem polecony:

al napisał:
A ja wysłałem do Baszkirii polecony, nakleiłem bloczek z 2009 roku Rok Polski w Izraelu za 3,00 zł. (taki potrzebował ichni filatelista), pani na poczcie dokleiła pozostałe do 9,90 zł.

reszta to bonus. Laughing
Powrót do góry
pitervis

PostWysłany: Sob Cze 08, 2013 16:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

post usunięty przez autora

Ostatnio zmieniony przez pitervis dnia Pon Cze 24, 2013 23:36, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
embok

PostWysłany: Sob Cze 08, 2013 20:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zanim umieściłem w Internecie wspomniany artykuł "Usługi pocztowe w Polsce od 01.01.2013" przeprowadziłem wiele rozmów w różnych urzędach pocztowych i nadałem kilka "przesyłek kontrolnych".
Na 19. stronie artykułu zamieściłem skan listu poleconego priorytetowego nadanego (bez żadnych problemów !!!) w FILII w Ruptawie (dzielnica Jastrzębia Zdroju) dla sprawdzenia stanu wiedzy pracowników małych punktów PP SA, gdyż Pani Naczelnik Urzędu Pocztowego Jastrzębie Zdrój poinformowała mnie (wcześniej) o możliwości łącznia znaczków kategoryzowanych ze znaczkami o nominałach określonych w zł i gr !
Proponuję - w razie odmowy - poprosić o udowodnienie takiego stanowiska !
Powrót do góry
Lotar

PostWysłany: Sob Cze 08, 2013 21:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za rzeczowe odpowiedzi. Na razie nie wiemy czy takie frankatury są dopuszczalne czy tylko tolerowane. Jakaś jednoznaczna informacja przydałaby się nie tylko pracownikom PP, ale także klientom. Problem chyba polega na tym, że tutaj zdaje się nie ma dobrych odpowiedzi, bo albo sam projekt pt. znaczki kategoryzowane jest niedopracowany, albo niezbyt dobrze realizowany.
Ja skłaniam się do pierwszej opcji. Operacji o takiej skali ze znaczkami obiegowymi NVI (beznominałowymi) nie przeprowadziła żadna poczta. Może najbliżej nam do Francji z Mariannami (ale i tak różnica jest spora). Amerykański "Forever" może być uzupełniany innymi znaczkami do przesyłek międzynarodowych. Jak się łączy brytyjskie "Machiny" 1st i 2nd class może napisze al. (to byłby bonus). Tak czy inaczej dla zainteresowanych współczesną historią poczty to ciekawy okres, bo pojawiają się rzadkie frankatury, ale dla pracowników z okienek PP to stres a dla klientów spore zamieszanie.

Edit:pitervis - scaliłem posty i poprawiłem przejęzyczenie, pozdrawiam
Powrót do góry
pitervis

PostWysłany: Nie Cze 09, 2013 01:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

post usunięty przez autora

Ostatnio zmieniony przez pitervis dnia Pon Cze 24, 2013 23:35, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Lotar

PostWysłany: Nie Cze 09, 2013 17:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Analiza pitervisa robi wrażenie. Wiem co to znaczy przebijać się przez takie teksty prawne i wyciągać z nich rzeczy kluczowe - kawał roboty. Z wnioskami zgadzam się w zupełności.
Tylko, jeżeli jest tak jak sądzimy to na co nam to było ? Może właśnie dlatego jest tak dużo przekazów "wewnętrznych" i nieformalnych a nie ma jasnego komunikatu.
Jeszcze raz wielki dzięki (i za scalenie moich kawałków również).
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Poczta Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: