Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Solidarność itp.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Budujemy eksponat
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mario74

PostWysłany: Sro Kwi 25, 2012 22:49    Temat postu: Solidarność itp. Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry. Mam takie pytanie - czy druki poczt niezależnych typu Solidarność, KPN, można zamieścić w zbiorze? A jeśli, to czy można je połączyć z "oficjalnymi" znaczkami?
A druga jeszcze sprawa, to czy te współczesne znaczki personalizowane są coś warte pod tym względem?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mariusz

PostWysłany: Sro Kwi 25, 2012 23:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witamy na Forum,
w moim mniemaniu - nie, gdyż nie są to znaczki pocztowe. Oficjalnym i uznanym emitentem znaczków Polski była w tamtym czasie Poczta Polska. Znaczki solidarnościowe, traktowałbym jako prywatną inicjatywę nie mającą związku z oficjalnym obiegiem pocztowym.
Przepisy wystawiennicze nie są moją pasją, proszę potraktować moją odpowiedź jako osobiste odczucie. Sądzę, że ktoś bardziej doświadczony odpowie Panu definitywnie.
Pozdrowienia.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Czw Kwi 26, 2012 19:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tzw. "poczty Solidarności" - to są wyroby znaczkopodobne, nie mające nic wspólnego z żadną działalnością pocztową i jako takie nie mają miejsca w eksponatach filatelistycznych Exclamation

Znaczki personalizowane - w teorii tak, jeżeli nadruk personalizacyjny wykonała poczta. Pytanie tylko po co to pokazywać? Jest tyle dobrego starego materiału, pochodzącego z okresu, gdy poczty wydawały znaczki z potrzeb pocztowych, a nie dla uciechy kolekcjonerów, że pokazywanie w eksponatach jakichś erzacy mija się z celem.
Powrót do góry
mario74

PostWysłany: Czw Kwi 26, 2012 22:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No tak, wiadomo, ze "znaczki" Solidarności nie są oficjalne i zapewne znaczkopodobne, ale czy nie ciekawie byłoby przy okazji historii jakiegoś okręgu przemysłowego czy historii ogólnie zaznaczyć tematykę stanu wojennego, związków zawodowych niezależnych czy strajków n.p., nie ma takiej opcji by to zrobić oficjalnymi znaczkami PRL.
Co do tych personalizowanych, wiadomo, jest to stricte komercyjna sprawa, widziałem po prostu pewien o tematyce, której nie ma na starym materiale, no i z ciekawości zapytałem.
PS Dla uciechy kolekcjonerów powstało dużo różnych materiałów, różnego rodzaju loty balonowe, poczty dyliżansowe... Czy to jest bez wartości wystawienniczej na dzień dzisiejszy?

Ostatnio zmieniony przez mario74 dnia Czw Kwi 26, 2012 22:31, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Pią Kwi 27, 2012 08:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zakres tego co może, a co nie może być pokazywane w eksponatach filatelistycznych określają regulaminy FIP i PZF. "Znaczki" Solidarności są tylko zwykłymi cegiełkami na zbieranie funduszy i niczym więcej. To ze ktoś nazywa to sobie "pocztą", tudzież fakt istnienia jakichś "listów" w postaci kopert z naklejonymi nalepkami i jakimś "stemplem okolicznościowym" zrobionym z kartofla nie czyni z nich znaczków pocztowych. Co nie znaczy, że nie można tego zbierać. Jeżeli ktoś odczuwa potrzebę kolekcjonowania tych wydawnictw, to niech je sobie zbiera, natomiast trzeba jasno powiedzieć, że nie ma to nic wspólnego z filatelistyką.
Co do pokazywania na wystawach - można pokazać taki zbiór jako pozakonkursowy. Zdarza się przy okazji wystaw, zwłaszcza tematycznych, że obok eksponatów filatelistycznych pokazywane są także inne rzeczy z tym tematem związane (np. na "Transporcie" w Katowicach były eksponowane czapki kolejarskie z różnych lat), natomiast są to eksponaty, które siłą rzeczy nie podlegają ocenie sądu konkursowego wystawy. Poza tym jest jeszcze tak zwana klasa otwarta (open), w Polsce nie znana (ja przynajmniej nie kojarzę, abym na jakiejś wystawie w Polsce widział eksponat tej klasy), gdzie można pokazywać w zasadzie co się chce, przy czym minimum połowa materiału to muszą być walory filatelistyczne. I tu ewentualnie bym widział furtkę do pokazywania "poczt Solidarności".
Powrót do góry
mario74

PostWysłany: Pią Kwi 27, 2012 12:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź. O konkursach to ja nawet nie marzę, ja chcę tylko stworzyć "eksponat", ale raczej konkretny i zgodny z zasadami, dotyczący przemysłu w regionie, przemysłu powojennego, głównie miałyby to być kasowniki - na marginesie - czy można z samych kasowników stworzyć eksponat? - ale jedną taką kartę chciałem przeznaczyć na Solidarność n.p., konkretnie to kopalnię Wujek i strajki. Mam ochotę wystawić ten eksponat, tudzież "eksponat", kiedyś, gdy powstanie, po prostu n.p. w bibliotece miejskiej. Bo wiem, ze walory powojenne i to pospolite żadnych szans na medal przecież nie mają Smile Pozdrawiam serdecznie.
Powrót do góry
Polecony

PostWysłany: Pią Kwi 27, 2012 12:49    Temat postu: Solidarność itp Odpowiedz z cytatem

Znaczki Solidarności ładnie opracuj i przekaż do muzeum przy kop. Wujek. Napewno będą zadowoleni. Napisz do mną znam człowieka, który taki zbiór wystawiał w Polskim Radio w Katowicach. Grzegorz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
mario74

PostWysłany: Pon Kwi 30, 2012 11:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mało mam tej Solidarności, dlatego też zapytałem czy to się do czegos nadaje, zeby wiedzieć czy warto kupować. A co do muzeum, to jest w moim mieście planowane odpowiednie i tam przekażę, jeśli powstanie,. pozdrawiam.
Powrót do góry
Angus9

PostWysłany: Czw Lip 10, 2014 07:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znaczki Solidarności opracuj i przekaż do muzeum.Będą zadowoleni.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Budujemy eksponat Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: