Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

eksponat sede vacante

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Budujemy eksponat
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mariusz

PostWysłany: Pon Paź 03, 2011 11:35    Temat postu: eksponat sede vacante Odpowiedz z cytatem

Chyba będę w tym dziale częściej zaglądał Smile
Wykrystalizował się u mnie pomysł, aby stworzyć eksponat walorów związanych z sediswakancją. Tylko i wyłącznie walorów z oznaczeniem "sede vacante".
Niestety mam kompletny mętlik w głowie jeśli chodzi przepisy konkursowe.
1) wybór odpowiedniej klasy
Teoretycznie TR - te znaczki wydaje tylko Watykan. Teraz jednak już nie jestem tego taki pewien, gdyż wszystkie walory będzie łączyć motyw znaczka, czyli temat. Trudno mi określić teraz, czy te specyficzne serie nadają się do klasy TR czy TEM.
2) pocztówka:

Znaczki naklejone na stronie graficznej pocztówki to karta maksimum. Tylko że motyw znaczka i stempel musi się zgadzać z szatą graficzną. Według definicji więc nie jest to MC. Czy może to być wyjątek - sede vacante dotyczy śmierci papieża, więc na widokówce jest zmarły?
Rozumiem że taki walor w klasie TEM nie może być zastosowany, a w klasie TR?

3) sede vacante Państwa Kościelnego
Znalazłem ciekawy walor związany ze śmiercią Leona XIII:

Wszystko ładnie i piękne, jest "pavillon" w formie pieczęci lakowej, jednakże strona adresowa pocztówki wygląda tak:

ze znaczkiem Włoch... I znowu mętlik - nie mogę tego zastosować w eksponacie TR, gdyż walor pochodzi spoza Watykanu, zatem wracam do punktu wyjścia - czy eksponat może być wystawiony w klasie TEM?
Czy to nie będzie idiotycznie wyglądało, eksponat tematyczny, gdzie 95% walorów pochodzi z Watykanu a reszta z Włoch?

4) propozycja planu

Seria okolicznościowa "Sede Vacante" poczty watykańskiej
----------------------
Wprowadzenie
----------------------
Okres obiegowy:
I) 18.02-02.03.1939 (śmierć Piusa XI)
II) 21.10.-28.10.1958 (śmierć Piusa XII)
III) 15.06-21.06.1963 (śmierć Jana XXIII)
IV) 23.08-26.08.1978 (śmierć Pawła VI)
V) 12.10-16.10.1978 (śmierć Jana Pawła I)
VI) 12.04-19.04.2005 (śmierć Jana Pawła II)
----------------------
Układ:
1) przedstawienie serii i jej przeznaczenie
2) odmiany, błędy i usterki
3) frankatury pojedyńcze
4) frankatury wielokrotne
5) frankatury kompletne
6) frankatury mieszane
7) zastosowanie na drukach pocztowych
----------------------
W punkcie pierwszym chciałbym przedstawić kompletną serię, następnie jej pojedyńcze walory z dodatkowymi informacjami (numery walca, wartości nominałowe całego arkusza i inne identyfikatory). Pod pojęciem "przeznaczenie serii" rozumiem określenie usługi pocztowej, za którą należało zapłacić danym nominałem.
W punkcie drugim - błędy i usterki (druku, perforacji) oraz odmiany (jeśli uda mi się coś odkryć Razz ).
W trzecim - całości z obiegu z pojedyńczym znaczkiem z przedmiotowej serii.
W czwartym - całości z obiegu ofrankowane conajmniej dwoma tymi samymi znaczkami.
W piątym - całości ofrankowane kompletną serią.
W szóstym - całości ofrankowane częściowo znaczkiem "sede vacante" i innym, ważnym obiegowo.
W siódmym - ewentualne odkrycie tych znaczków na pokwitowaniach, drukach paczkowych, telegraficznych, etc.

Z chęcią wysłucham każdej krytyki i rady.

EDIT: Ryszard
scaliłem posty

Ostatnio zmieniony przez Mariusz dnia Pon Paź 03, 2011 12:13, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Wto Paź 04, 2011 09:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ani tematyczny (przy takim układzie odpada całkowicie), ani tradycyjny w "klasycznym" znaczeniu - za mało materiału na 5 ekranów! Za to może to być dobry pomysł na eksponat jednoekranowy!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mariusz

PostWysłany: Wto Paź 04, 2011 19:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za cenną poradę. W ogóle nie wpadłem na pomysł klasy JE. Muszę poczytać na ten temat.
Powrót do góry
elka26

PostWysłany: Sro Paź 05, 2011 12:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A mnie nadal ciekawi w jakiej kategorii mogą znaleźć się powyższe całości? Zwłaszcza walor związany z śmiercią Leona XIII - bo chyba nie bardzo rozumiem.
Powrót do góry
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Sro Paź 05, 2011 13:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wg mnie - w żadnej (no może - open).
1) Czy jest to karta maksimum? Wg mnie - nie Sad Na pocztówce ktoś nakleił całą serie znaczków i dał do skasowania stemplem. Jak dla mnie - co najwyżej ciekawostka, ale może Andrzej, jako spec od maksimafilli nas uświadomi Smile
2) Nie jest to całostka, tylko pocztówka z naklejonym znaczkiem, ta pieczęć lakowa też nie jest nijak związana z pocztą, więc sprawa jest jasna.
Powrót do góry
Mariusz

PostWysłany: Sro Paź 19, 2011 21:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podnoszę temat, odnośnie przedmiotowych pocztówek i ich umieszczania w eksponacie.

Sprzedawcy nazywają je kartami maksimum.
Byłbym wdzięczny za wskazówki.
Powrót do góry
pitervis

PostWysłany: Czw Paź 20, 2011 18:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim skromnym zdaniem, w przypadku tej pierwszej karty, mamy do czynienie z takim samym przykładem jak z pocztówką z pierwszego postu - Kolega Adam to opisał w odpowiedzi.
Natomiast w drugim przypadku nie jestem pewien czy zdjęcie pocztówki nie zostało ucięte od góry i nie powinno ono wyglądać tak jak karta CM ze zbioru Kolegi Andrzeja - tutaj
Tam w górnej części znajduje się napis "SEDE VACANTE", który wiąże ilustrację karty ze znaczkiem przedrukowym.

Tu załączam jeszcze jedną znalezioną CM
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Czw Paź 20, 2011 20:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Andrzej być może coś tu napisze na temat tych CM Smile Sam jestem ciekawy jak to jest z tymi CM - poszperałem trochę w różnych regulaminach, ale jakoś nie znalazłem kryterium określającego czy na CM musi być jeden znaczek czy może być więcej. Te watykańskie są chyba pierwszymi, które widzę w takiej postaci Smile Ale przyznam szczerze, ze CM interesują mnie raczej średnio.
Powrót do góry
pitervis

PostWysłany: Czw Paź 20, 2011 20:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do ilości znaczków na CM to informacja jest tutaj, w pkt.3 "Wytycznych do sędziowania eksponatów maksimafilii.
Również chętnie poczytam co na ten temat sądzi Kolega Andrzej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Czw Paź 20, 2011 20:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A to przegapiłem. Mea culpa Embarassed
Powrót do góry
Andrzej_pzf

PostWysłany: Czw Paź 20, 2011 21:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o Sede Vacante to proponuję budowę eksponatu tematycznego ale jednoekranowego. Nie ma bowiem materiału w tym temacie na pięć ekranów (80 kart). Problem jest taki że rarytasów w tym temacie nie znajdziesz a bez takich ocena nawet tego jednego ekrany będzie mizerna. Temat ten zaliczamy do bardzo młodych tak jak piszesz pierwsze znaczki wyszły w 1939 po śmierci Piusa XI, później Pius XII, Jan XXIII, Paweł VI, Jan Paweł I i Jan Paweł II. Temat ten jest mi znany tylko z znaczków Watykańskich (nie znam znaczków Włoch) i to nie przeszkadza w budowie eksponatu tematycznego. Jeśli są eksponaty sport, architektura, flora i fauna na znakach pocztowych Polski to i Sede Vacante może być. Po śmierci Papieża Jana Pawła II sześć państw wydało 12 znaczkowe arkusiki z tej okazji. Są również koperty FDC z tematycznymi datownikami. Państwa to Palau, Micronesia, St. Vincent, Bequia, Nevis, Union Island. Jeśli chodzi o kartki maksimafilii to kartki sprzed 1974 roku mogą posiadać więcej jak jeden znaczek na stronie widokowej ale strona ta musi być identyczna jak na znaczku a my tu mamy zdjęcie papieża a na znaczku Klucze Piotrowe (herb). Kartki te nie można traktować jak karty maksimafillii to są raczej souveniry w temacie. Natomiast przy budowie omawianego eksponatu nic takiego się nie wydarzy jeśli jedna z tych kartek najlepiej ta z napisem Sede Vacante do eksponatu zostanie załączona przy odpowiednim opisie. Oprócz FDC tych sześciu państw (raz mi tylko oferowano po 30.00 zł - nie kupiłem i tylko raz to widziałem?) mam wszystko co w tym temacie zostało wydane - eksponatu jednak budował nie będę z przyjemnością jednak takowy bym zobaczył!.
Powrót do góry
Mariusz

PostWysłany: Czw Paź 20, 2011 22:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmmm...
Dziękuję wszystkim za wskazówki.
No to teraz parę lat rycia Smile
Pochwalę się nieskromnie, że udało mi się niedawno znaleźć i nabyć całość pocztową z obiegu pocztowego z 1939 r. (ze znaczkiem "sede vacante") z małym błędem kasownika - datownik miał odwróconą liczbę do góry nogami.
Powrót do góry
Andrzej_pzf

PostWysłany: Czw Paź 20, 2011 22:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Materiał jest dostępny - jak masz kasę to do końca roku wszystko kupisz. Problem to te FDC do tych wydań sześciu państw. Jak to znajdziesz daj znać z przyjemnością również kupię.
Powrót do góry
Mariusz

PostWysłany: Pią Paź 21, 2011 08:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dostępny materiał jest pospolity... Nie chcę kupować byle czego i upchnąć to tylko po to, żeby móc zapełnić ekran. Kasa jest, ale na dom Smile Budujemy bez kredytu...
Chciałbym mieć coś trudniejszego do znalezienia.
Szukam między innymi jakiś czwórek, parek (na całościach) lub całości ofrankowanych pierwszego i ostatniego dnia obiegu z prawdziwego obiegu pocztowego (nie FDC). To ostatnie dla serii z 1939 r. udało mi się akurat zdobyć, natomiast z pierwszym dniem jest mały problem. Seria została wydana 18-02-1939 i to była sobota. Wszystkie kasowane walory które oglądałem miały najwcześniejszy datownik ustawiony na poniedziałek, 20-02-1939. Zastanawiam się, czy ta sobota nie była dniem wolnym od pracy w Watykanie (z powodu śmierci papieża) i moje szukanie jest próżne.
Znany jest mi też (powtarzalny) błąd na jednym ze znaczków wspomnianej wyżej serii, w literze "E" brakuje bodajże górnej czy dolnej kreski (zapomniałem w którym słowie, "sede" czy "vacante").
Chciałbym też, aby te walory były poprawnie ofrankowane zgodnie z obowiązującą taryfą pocztową, przy okazji mógłbym udokumentować kawałeczek historii tej poczty. Udało mi się zamówić z Vaccari Magazine parę artykułów Fulcherisa nt. taryf pocztowych, przy odrobinie szczęścia uda mi się uzupełnić tą białą dziurę.
Powrót do góry
Andrzej_pzf

PostWysłany: Pią Paź 21, 2011 19:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Można wymyślać i kombinować a i tak najwyższe trofea są nieosiągalne. Większe szanse widzę w temacie Anno santo!
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Budujemy eksponat Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: