Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Emanuel Lasker - król szachów

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Budujemy eksponat
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kwidzin

PostWysłany: Pon Lis 08, 2010 15:07    Temat postu: Emanuel Lasker - król szachów Odpowiedz z cytatem

Eksponat wystawowy jak w tytule, możemy podziwiać w galerii na stronie PZF. Mając w pamięci wystawiennicze wytyczne, z każdą przeglądaną kartą zacząłem nabierać wątpliwości odnośnie kryteriów doboru materiału. We wspomnianym eksponacie znajdziemy bowiem FDC i sporo kopert okolicznościowych stanowiących podkładki pod stemple okolicznościowe bez obiegu pocztowego. Niektóre walory "obiegowe" prawdopodobnie nabyte zostały jako czyste i potem zwyczajnie dostawiono stempel adresata. Zastanawiająca jest także ilość znaczków (często dość luźno, delikatnie rzecz ujmując związanych z tematem) wydanych przez kraje typu Czad, Gwineę Równikową, czy inne znaczkowe "potęgi". Reasumując FDC, cepelia i inne "cinderellas" składają się na chyba wzorcowy eksponat. A może zwyczajnie się czepiam. Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Andrzej_pzf

PostWysłany: Wto Lis 09, 2010 18:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Napisz proszę dokładnie gdzie ten eksponat możemy podziwiać.
Jestem nim zainteresowany.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Ryszard

PostWysłany: Wto Lis 09, 2010 18:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chyba o ten link chodzi.
Powrót do góry
kwidzin

PostWysłany: Wto Lis 09, 2010 20:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dokładnie, to ten.
Powrót do góry
Andrzej_pzf

PostWysłany: Wto Lis 09, 2010 22:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Normalnie to chyba mam sklerozę, przecież to ja zgodnie z życzeniem wystawcy zamieściłem go w "Galerii Polskich Eksponatów". Rozmawiałem na temat tego eksponatu w ubiegłym roku z wystawcą na wystawie w Pszczynie. Eksponatu (pięć ekranów) o tym tytule nie można zbudować na istniejącym materiale. Materiału dobrego który ewentualnie można użyć nie ma więcej jak na jeden ekran. Wystawca przyjął te sugestie i zrobił z tego eksponat jednoekranowy. Jak się ogląda ten eksponat to widać jakie wystawca kolosalne poczynił postępy ale na mój gust nie jest to jeszcze mistrzostwo świata. Bardzo mało wyszło walorów z Laskerem i aby tyn eksponat naprawdę zaskoczył trzeba do niego włożyć kilkanaście rzadkości związanych z szachami, szachownicą, figurami itd
Pierwszy krok został zrobiony!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Sro Lis 17, 2010 20:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Andrzej ma rację - to jest za wąski temat na 5-ekranówkę. Ale na jeden ekran - jak najbardziej. I faktycznie - karta nr 20 te "znaczki" z góry powinny zniknąć z eksponatu! Ta "Sahara" straszy niestety w wielu krajowych eksponatach tematycznych, czego jakoś ani sędziowie ani osoby atestujące eksponaty nie zauważają Sad Na usprawiedliwienie wystawcy - ta seria jest ujęta w katalogu "Szachy" Domfila, więc może dlatego znalazła sie w eksponacie, choć akurat figury można by pokazać za pomocą lepszego materiału.
Jeśli chodzi o stemple i FDC - to jest problem, bo często trudno jest znaleźć odbitkę stempla okolicznościowego, na przesyłce z autentycznego obiegu, co do której nie dałoby się przyczepić. A jeśli stempel był tylko na FDC to na czym go ma biedny wystawca pokazać? W takiej sytuacji myślę, że lepiej pokazać stemple na wycinku albo w "okienku".
Co do beznominałówek - jedną (z podobizną Laskera i tematycznie powiązanym stemplem) , z odpowiednim opisem, z obiegu można by przemycić Smile
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Budujemy eksponat Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: