Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Nie nalezy umieszczać w eksponacie tematycznym - dlaczego?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Budujemy eksponat
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
elka26

PostWysłany: Sob Paź 31, 2009 13:34    Temat postu: Nie nalezy umieszczać w eksponacie tematycznym - dlaczego? Odpowiedz z cytatem

http://www.pzfslask.pl/articles.php?article_id=25

Mam pytanie - czy mogę uzyskać informację na podstawie konkretnych ilustracji zamieszczonych na stronie w podanym linku dlaczego nie mozna zamieszczać tego typu całości w eksponacie tematycznym?
Mozna prosić o informacje na podstawie konkretnych skanów? - czyli po prostu omówienie kilku przykładowych skanów.
Bardzo proszę o konkretne informacje.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Nie Lis 01, 2009 11:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Proszę popatrzeć na te FDC - nawet jeśli są to oficjalne wydania poczt, to brak tu tematycznego stempla, motyw na kopercie dubluje motyw znaczka, na kopertach są całe serie itp. - czyli dodatkowe elementy FDC nic nie wnoszą poza sam znaczek / znaczki.

Całości pocztowe - częstym błędem jest pokazywanie znaczka z tematu, który jest po prostu naklejony na kopercie i skasowany zwykłym datownikiem. Taki materiał nie jest prawidłowy w eksponatach tematycznych. Co innego, gdyby całość posiadała dodatkowe elementy, które można wykorzystać tematycznie - np. stempel, R-kę, itp.
Powrót do góry
elka26

PostWysłany: Nie Lis 22, 2009 10:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze raz powrócę do tematu całości, ciągle bowiem mam problem z interpretacją tego czy dana całość może być obiektem w eksponacie czy nie.
W związku z powyższym czy mogę prosić o opinię w sprawie dwóch całości które znalazłam na allegro? oto linki do aukcji:

http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=826581525

http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=826555692
Powrót do góry
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Pon Lis 23, 2009 10:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1 - tak, bo to jest normalna całostka (nie całość pocztowa);

2 - mam wątpliwości. Stempel ze stacji Patriot Hills z pingwinem może nie być pocztowym (widziałem taki w różnych kolorach na różnych przesyłkach), sama koperta jest prywatna, wydana zresztą z innej okazji (lewa strona koperty - lot balonowy w 1995 r.), a wykorzystana 9 lat później do udokumentowania innego wydarzenia. Ja osobiście bym tego nie dawał, a przynajmniej nie do eksponatu pingwinów.
Powrót do góry
mashec

PostWysłany: Pon Lis 23, 2009 20:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

co do drugiej to nie jest kasownik pocztowy. Nie wiem jak to nazwać, stempel okolicznosciowy?
Coś podobnego:
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?VISuperSize&item=220511662469

Na tej samej zasadzie mozna bylo zbierac stemple zaglowców na ostatnich regatach w Gdyni. Rodzina bardzo sie popisala i w kilka osob zbierali dla mnie te stemple. Niestety z punktu filatelistycznego to nie jest materiał dotyczący naszego Hobby. Oczywiście nie sprawiłem im przykrości i nie powiedziałem tego im.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
kontener22

PostWysłany: Wto Kwi 24, 2012 09:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam, czyli należy unikać po prostu FDC? Ale jeśli rysunek na kopercie przedstawia coś ciekawego, czego nie ma na znaczku, lub, jeśli zaprezentuje sie tylko znaczki ze stemplem?
Powrót do góry
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Wto Kwi 24, 2012 19:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ozdobne FDC są wydawnictwami pamiątkowymi, nie mającymi związku z usługą pocztową i z tego powodu uważane są za materiał o małym znaczeniu. Ciekawym elementem takiego FDC, który nadaje się do wykorzystania w eksponacie tematycznym jest jedynie stempel okolicznościowy, jeżeli zawiera elementy tematyczne. Pokazywanie znaczków na FDC dla samych znaczków jest bez sensu - lepiej pokazać same znaczki. Rysunek na kopercie nie nadaje się do wykorzystania w eksponacie tematycznym, bo sama koperta jest tylko papeterią i jako taka nie ma żadnego znaczenia filatelistycznego Exclamation Z tego względu należy unikać pokazywania FDC w eksponatach. Jeżeli zaś chcemy wykorzystać sam stempel to lepiej ukryć całe FDC pod kartą, a stempel ze znaczkiem / znaczkami pokazać w "okienku" wyciętym w karcie wystawowej.
Powrót do góry
archeofil

PostWysłany: Wto Kwi 24, 2012 20:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Warto dodać, że jeżeli rysunek stempla FDC powiela motyw znaczka, co się często zdarza, to także można go sobie podarować, bo nie wnosi on nic nowego do rozwinięcia tematu - lepiej pokazać sam znaczek, ewentualnie ten sam motyw, ale na innym walorze.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
FDC
Gość

PostWysłany: Wto Kwi 24, 2012 21:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Adam_filatelistyka.org napisał:
Ozdobne FDC są wydawnictwami pamiątkowymi, nie mającymi związku z usługą pocztową i z tego powodu uważane są za materiał o małym znaczeniu.

Ale FDC mają jednak wartość obiegową (w Polsce 28 dni) czego nie można powiedzieć o np. kartach maximum, (z użyciem których tworzy się eksponaty - to paranoja !!) które znajdują się eksponacie, jednak zgadzam się z tym ze nagminnie jest to powielenie graficzne znaczka, datownika.
Powrót do góry
kwidzin

PostWysłany: Czw Maj 17, 2012 10:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

FDC napisał:
Ale FDC mają jednak wartość obiegową (w Polsce 28 dni) czego nie można powiedzieć o np. kartach maximum, (z użyciem których tworzy się eksponaty - to paranoja !!)

W tym miejscu muszę się zgodzić. Kompletnie nie potrafię zrozumieć dlaczego z taką pieczołowitością eliminuje się z eksponatów FDC czy formularze beznominałowe a toleruje czy wręcz promuje karty maximum. Beznomiałówki często występują w obiegu pocztowym i trudno o nich powiedzieć, że są li tylko tworem stricte komercyjnym. Mając w pamięci wizerunki kart max z mojej półki czyli np. ratusz gdański czy postać Heweliusza pozwolę sobie stwierdzić, że taka twórczość nie ma kompletnie nic wspólnego z rzeczywistym zapotrzebowaniem czy wręcz obrotem pocztowym. A karty WWF czy inne ukraińsko-białoruskie, których moc na Allegro? Wszystko to zwykłe widokówki, powielające motyw znaczka, często z nadrukowanym datownikiem mniej użyteczne pocztowo niż FDC.
Przykro mi, nie rozumiem tego.
Powrót do góry
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Czw Maj 17, 2012 11:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podejrzewam, że dla kart maxi kluczowy jest tak na prawdę stempel na nich umieszczony, który ma wartość jako element "pocztowy". Tak samo jest zresztą z kopertami FDC, o których gdzieś tutaj na forum czytałem, że można ich użyć w eksponacie, o ile chodzi tylko o sam stempel (reszta ma być zakryta).
Ponieważ nie jestem specjalistą od wystawiennictwa, zdaję się na opinie fachowców w tej kwestii.
Powrót do góry
archeofil

PostWysłany: Czw Maj 17, 2012 14:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Materiałami filatelistycznym są (w uproszczeniu) przede wszystkim różnego rodzaju znaczki, całostki, stemple (kasowniki, datowniki, dodatkowe) i frankatury mechaniczne - reszta to w większości makulatura, jak np. kartki beznominałowe.
Kartki beznominałowe, tak samo jak koperty FDC, nie mają żadnej wartości, o ile nie mają naklejonego znaczka oraz kasownika, które są w obu tych przypadkach jedynymi walorami, które mają znaczenie filatelistyczne - natomiast nie mają go ilustracje, jakie znajdują się na kopercie FDC lub kartce beznominałowej.
Jednak w eksponacie wystawowym nie trzeba ukrywać tych ilustracji, ale skoro nie mają one wartości filatelistycznej, to tylko niepotrzebnie zajmują miejsce na karcie. Można więc je ukryć, by na wygospodarowanym miejscu zaprezentować coś bardziej odpowiedniego.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
kwidzin

PostWysłany: Czw Maj 17, 2012 14:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kolega się nawyjaśniał, nawyjaśniał, ale wciąż nie znalazłem odpowiedzi na pytanie dlaczego to:

http://zgpzf.pl/gef/pokaz_karte.php?eksponat=19&karta=02

jest ciekawszym (bardziej wartościowym) materiałem filatelistycznym od FDC i beznominałówek. A jak widać z powodzeniem ta "makulatura" tworzy eksponaty wystawowe.
Powrót do góry
archeofil

PostWysłany: Czw Maj 17, 2012 16:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kwidzin napisał:
dlaczego to:
http://zgpzf.pl/gef/pokaz_karte.php?eksponat=19&karta=02
jest ciekawszym (bardziej wartościowym) materiałem filatelistycznym od FDC i beznominałówek

"To", czyli karty maksimum, są na pewno ciekawszym materiałem od beznominałówek, bo beznominałówki nie są materiałem filatelistycznym! To zwykłe formularze, jakie każdy może sobie sam wydrukować (albo nawet narysować) w domu! Wystarczy na taką kartkę nakleić znaczek i wysłać - dojdzie do adresata i ta "pocztowa", i ta ręcznie zrobiona! Bo ważny jest znaczek, a nie ilustracja kartki!
Karty maksimum są uznawane za materiał filatelistyczy, są nawet wystawiane w odrębnej klasie. W eksponacie tematycznym też mogą się znaleźć, może nawet powinny, np. dwie, trzy (warto wykorzystać jak najszersze spektrum różnych walorów dla pokazania swojej wiedzy filatelistycznej i zakresu poszukiwań odpowiedniego materiału), ale wartościowsze byłoby pokazanie tego znaczka, z tym kasownikiem, na liście z autentycznego obiegu, potwierdzonego np. przez nalepkę polecenia lub nadrukowany kod kreskowy, itp.
A dlaczego niektórzy wystawcy "watują" swoje karty wystawowe kartami CM? Może rzeczywiście nie mieli nic ciekawszego do poznania? A może po prostu nie znają za dobrze regulaminów? A może wiedzą, ale ... w końcu wszyscy wiedzą, że nie wolno kraść lub zabijać, ale czy to znaczy, że nikt tego nie robi?
Powrót do góry
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Czw Maj 17, 2012 17:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No właśnie: "są uznawane" - ale dlaczego ? Przecież podobnie jak koperty FDC, nie można karty maxi po prostu wrzucić do skrzynki pocztowej, ponieważ znaczek na niej jest już skasowany, więc nie ma ona szans przejścia przez obieg pocztowy.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Budujemy eksponat Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

Skocz do: