Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

znaczki samoprzylepne w eksponacie

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Budujemy eksponat
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
archeofil

PostWysłany: Nie Mar 30, 2008 15:14    Temat postu: znaczki samoprzylepne w eksponacie Odpowiedz z cytatem

Zastanawiam się jak umieścić znaczki samoprzylepne (niekasowane) w eksponacie? W przypadku zwykłych znaczków nie ma problemu - można je włożyć do jakiegoś tzw. hawidu i tam pozostaną w stanie "postfrisch". Ale co ze znaczkami samoprzylepnymi?
Czy można je odkleić od podłoża i nakleić na jakąś czarną podkładę? Czy wkleić do środka hawidu? A może nie odklejać, tylko wyciąć wraz z fragmentem oryginalnego podłoża i dopiero tak umieścić w hawidzie? Ale w takim przypadku mogą ulec uszkodzeniu inne znaczki, sąsiadujące w arkusiku z tym potrzebnym w eksponacie, gdyż często ich "ząbki" przeplatają się zachodząc jedne na drugie (np. znaczki Guernsey z 2007 r. wyemitowane z okazji 125. rocznicy powstania Sociéte Guernesiaise).
Co robić? Jaka jest w takich przypadkach praktyka wystawiennicza?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Nie Mar 30, 2008 16:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawe pytanie Smile Ja zostawiam z podłożem, ale nie miałem dotąd problemu z arkusikiem Smile Liczę na wypowiedź bardziej zaawansowanych Kolegów-wystawców.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
archeofil

PostWysłany: Czw Kwi 03, 2008 09:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nadal nie wiem, jak właściwie umieścić znaczki samoprzylepne w eksponacie wystawowym, w przypadku gdy ewentualne wycięcie ich z arkusika razem z podłożem powoduje uszkodzenie sąsiednich znaczków (aby nie być gołosłownym zamieszczam skan fragmentu arkusika znaczków Guernsey z 2007 roku pod adresem http://www.archeofil.pl/guernsey.jpg).
Jeżeli ktoś nie podsunie mi lepszego pomysłu, to nie pozostanie mi nic innego, jak odkleić i wyrzucić wszystkie znaczki otaczające ten jeden jedyny, który chciałbym wyeksponować, aby móc wyciąć go wraz z fragmentem podłoża.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Nie Kwi 06, 2008 19:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A może po prostu zastosować taki sam trik, jak robi się czasem z całościami - czyli "okienko" w karcie wystawowej, cały walor ukryty w hawidzie za kartą, a w okienku widać tylko interesującą nas część. Wtedy i wilk syty, i owca (pardon arkusik Smile ) cała(y).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Budujemy eksponat Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: