Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Sposób pomiaru odległości na znaczkach

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Filatelistyka tradycyjna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mauritius

PostWysłany: Pon Kwi 02, 2018 13:58    Temat postu: Sposób pomiaru odległości na znaczkach Odpowiedz z cytatem

Witam Forumowiczów,

czy możecie się ze mną podzielić wiarygodnymi metodami pomiaru odległości na znaczkach? Pojawiają się w publikacjach filatelistycznych informacje bądź to o zadruku znaczków i rozstawie wyrazów, czy wielkości znaczka lub jego detali.

Wymiary te mają dokładność 0,1mm. W jaki sposób - technicznie przeprowadzić samemu takie pomiary?

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
m^2

PostWysłany: Pon Kwi 02, 2018 18:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Możesz np "zainwestować" w lupę z miarką. Znajdziesz takie np w ofercie Lindnera (nr produktu 7153). Łatwo znajdziesz w sieci i sam sie przekonasz jak to wygląda.
Jeśli np chcesz odróżnić nadruk I formy od II formy na wydaniu PP/GGW to możesz wykorzystać znaczek Fi 6 jak wzornik. Na tym znaczku nadruk został wykonany tylko II formą. Trzeba oczywiście pamiętać, że odległość "charakterystyczna" jest inna w przypadku znaczków z 1. wiersza arkusza.
Powrót do góry
Mauritius

PostWysłany: Pon Kwi 02, 2018 19:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za odpowiedź.

Chciałem się przyjrzeć wydaniu krakowskiemu, a przynajmniej posiadanym walorom. Oprócz posyłania ich do ekspertyzy.
Nie mniej jednak nie ograniczałbym się tylko do tych przypadków.
W PMW jest np seria widokowa, której 4 znaczki występują w 2 wersjach. Obecnie rozróżniam je lupą i linijką ale myślę, że osoby bardziej profesjonalne niż ja korzystają z innych narzędzi.

Przyjrzę się lupie.
W internecie można też znaleźć wiele chińskich mikroskopów usb x1000. Ktoś tego używa?
Powrót do góry
soryo1966

PostWysłany: Pon Kwi 02, 2018 23:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przykład trochę kiepski z I rzędu znaczki II formy a znaczki z I formy to różnica 0,25 mm co przy miarkach jak Pan podał słabe szanse na określenie prawidłowej odmiany , ponadto a co się stanie kiedy nadruk na fi.6 będzie fałszywy ? albo jeszcze gorzej przesunięcie nadruku w dół i kreski trzecia i czwarta będą na górze znaczka i co wówczas ??? czy może wystarczy podać że znaczki z formy I i II różnią się odległością między napisem Poczta Polska a pierwszą kreską kasującą. Odnośnie wydania krakowskiego miarka milimetrowa z podziałem 0,1 mm wyłącznie każda inna miarka to katastrofa murowana ale trening czyni mistrza i możliwe że kolega ma w oku to coś.
Powrót do góry
torunianin

PostWysłany: Wto Kwi 03, 2018 09:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poruszacie Koledzy temat, który mnie również nurtuje od lat. Uważam siebie za filatelistę, a z wykształcenia jestem geografem, takim starej daty, który spędził wiele lat w terenie. Tam jak wiadomo posługujemy się mapami, a nie chcąc aby od razu uległy zniszczeniu, podklejamy je. Nie będę tłumaczył całej procedury podklejania, czy też sklejania map w większe arkusze, wspomnę tylko, iż istotą podklejenie (sklejenia) jest nawilżenie krawędzi arkuszy klejem. Po wyschnięciu okazywało się nieraz, że to co przedtem pasowało do siebie, teraz jest przesunięte o kilka mm.
Tak więc przy pomiarach rzędu 0,1-0,25 mm powinniśmy moim zdaniem uwzględniać takie okoliczności jak np. mycie znaczka, sposób jego suszenia, różnorodność gatunków papieru itp. Moim, amatora zdaniem, w rozróżnianiu najlepszym sposobem jest posiadanie kilku egzemplarzy i wzajemne porównywanie ich. To też nie jest oczywiście ideał, ale daje szansę na wychwycenie różnic i jakieś, w miarę przybliżone zakwalifikowanie waloru.
Powrót do góry
soryo1966

PostWysłany: Wto Kwi 03, 2018 09:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pełna zgoda zapomniałem dopisać że dotyczy to znaczków z oryginalną gumą odnośnie znaczków kasowanych jak najbardziej wszystkie uwagi kolegi są zasadne.
Powrót do góry
Graf Orlok

PostWysłany: Wto Kwi 03, 2018 11:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do znaczków odmaczanych nigdy nie patrzałem w ten sposób, a rzeczywiście należy to uwzględnić. Ja swego czasu próbowałem dokonywać pomiarów na skanach. Skanując wraz pomiarką bodaj z dokładnością co do 0.1 mm. Wówczas cały pomiar dokonywał się na ekranie komputera. Niestety nie znalazłem odpowiedniego oprogramowania aby było to dość wygodne. Szczególnie gdy chciałem pomiar dokładny. Ale jestem przekonany, że jest na to sposób. Kiedyś (chyba na tym forum) ktoś opisywał jakiś sposób pomiaru na znaczkach chyba w AutoCad. W każdym razie chyba najlepiej i najłatwiej szukać w tym kierunku.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Agrest

PostWysłany: Sro Kwi 04, 2018 19:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeżeli skan jest wiarygodny z dokładnością co do 0.1mm to wydaje mi się że mógłbym pomóc jeśli czas nie stanowi problemu.
Powinno to śmiało pójść w Ai albo CRD.
Jak bym miał skaner to bym spróbował.
Powrót do góry
Mauritius

PostWysłany: Sro Kwi 04, 2018 22:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na chwilę obecną zrobiłem kilka prób następującymi metodami:

1. Porównanie wersji znaczków widokowych z PMW. 4 znaczki z serii drukowano na formach różniących się wymiarami o ok 1mm.

Porównując kilka znaczków różnych form z tej serii zmianę różnicę widać okiem uzbrojonym w najprostszą lupę.

Dla tego przypadku zrobiłem skan kilku walorów wraz z podziałką mm z papierowego centymetra / marketowego, tak!/.
W przypadku takiego pomiaru dużym kłopotem przy powiększeniu jest sama grubość linii podziałki, która przy powiększeniu jest po prostu gruba. Pomiary wykonywałem względem środków takich linii. Metoda dość słaba.

2. Pomiary znaczków docelowych - wyd krakowskie.

Zakupiłem ręczny mikroskop ze statywem produkcji chińskiego za kilkadziesiąt zł. Posiada on możliwość wykonania zrzutu + podkładkę kalibracyjną 0.1m.

Na pewno trzeba nabrać sporo wprawy. Zamierzałem dokonać pomiaru rozstawu nadruku, odległości od ornamentu i wysokości całego nadruku.

Metoda ta jest wystarczająca do pomiary wysokości, natomiast do pozostałych pomiarów trzeba nabrać wprawy. Ale wydaje mi się że metoda ta daje większe pole manewru niż skaner.

Na pewno na chwilę obecną pozwoliła mi wskazać nadruki z wysokością 9mm sugerujące fałszywki nadruku /Mullera. Z kolei na tych które mam sygnowane przez ekspertów jak w mordę strzelił daje się odczytać wys powyżej 9mm /9,25!/

3. Czekam jeszcze na zaproponowaną lupę w początkowym poście /dzięki!/ Natomiast już wiem że jej dokładność nie jest wysoka - będzie to chyba 0.5mm z maksymalnym okienkiem 20mm - więc np wspomniany różnic wydania widokowego nie ogranie w całości.

Powrót do góry
m^2

PostWysłany: Czw Kwi 05, 2018 14:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zabiorę głos odnośnie pomiarów na skanach.
1. wykonujemy w rozdzielczości 600 dpi lub wyższej skan waloru
2. za pomocą precyzyjnego urządzenia dokonujemy pomiaru w dwóch kierunkach wymiarów znaczka tzw. pomiar fizyczny
3. za pomocą linijki dostępnej w popularnym programie InfraView dokonuje pomiaru tych samych wielkości tzw pomiar elektroniczny.
4. Ustalam stosunek np kx=pomiar fizyczny x / pomiar elektroniczny x
5. każdą odległość zmierzoną w kierunku x lub y za pomocą linijki elektronicznej mnożę przez właściwy stosunek kx lub ky i otrzymuję wartość odpowiadającą pomiarowi fizycznemu tej odległości.
Powrót do góry
m^2

PostWysłany: Czw Kwi 05, 2018 14:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kolega Mauritius napisał "będzie to chyba 0.5mm z maksymalnym okienkiem 20mm".
Tak, rozdzielczość miarki w lupie Lindnera jest 0,5 mm. Zgodnie z teoria pomiarów oznacza to, że jesteś w stanie odczytać odległość z dokładnością 1/2 podziałki czyli 0,25mm. Dla większości walorów to wystarczająca dokładność choć są takie przypadki, gdy potrzebna jest większa.
Powrót do góry
pitervis

PostWysłany: Czw Kwi 05, 2018 19:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pomiary skanowanych obrazów lub cyfrowych zdjęć (m.in. z mikroskopów) są w gruncie rzeczy bardzo proste, o ile dysponuje się odpowiednim oprogramowaniem. Jest różnica pomiędzy obrazem wykonanym poprzez skanowanie płaskie (a z takim mamy do czynienia w przypadku obiektów filatelistycznych), a obrazem cyfrowym z kamery umieszczonej w mikroskopie.
Matryca CCD skanera porusza się w dwóch kierunkach osiowych (X i Y), podczas gdy kamera z mikroskopu USB poprzez układ soczewek (tak samo jak w aparacie fotograficznym) wykonuje zdjęcie całości obserwowanego obrazu. Różnica w uzyskanych w ten sposób obrazach jest taka, że w pierwszym przypadku możemy mieć do czynienia z różnymi zniekształceniami w osiach głównych X i Y obrazu (dokładnie dlatego wykonuje się pomiar lub kalibrację obrazu w dwóch kierunkach, jak to opisał w poście powyżej Kol.m^2), natomiast w drugim przypadku występują błędy które akurat przy tak małych obiektach są praktycznie pomijalne (oś kamery zachowuje prostopadłość do fotografowanego obiektu, fotografowany obiekt jest płaski).

Sam pomiar obiektu filatelistycznego, którego głównym składniek jest papier, można podzielić na dwa rodzaje:

1. pomiar faktycznych odległości pomiędzy interesującymi nas punktami (dokładnie zgodny z właściwościami fizycznymi obiektu badanego),

2. pomiar odległości z uwzględnieniem zniekształceń spowodowanych tzw. skurczem papieru (to o czym wspominał wcześniej Kol.torunianin) .

Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku będziemy potrzebować tzw.punktów dostosowania, których faktyczne położenie między sobą jest znane (długość odcinka pomiędzy tymi punktami - w przypadku dwóch punktów dostosowania lub wzajemne relacje kątowo-długościowe w przypadku trzech i więcej punktów).

I teraz przechodzimy do clou tego tematu.

1a) Jeżeli interesuje nas tylko pomiar faktycznych odległości i dysponujemy zdjęciem cyfrowym wykonanym za pomocą np.mikroskopu USB oraz posiadamy na tym zdjęciu punkty których położenie jest między sobą znane. W zależności od oczekiwanej dokładności można do tego wykorzystać : pomierzoną faktycznie odległość między dwoma jednoznacznie zidentyfikowanymi punktami na badanym obiekcie lub sfotografowaną równocześnie z badanym obiektem wydrukowaną na folii wyskalowaną i sprawdzoną podziałką albo przezroczystą podziałką ze skalą na szybce jaka występuje przy niektórych lupach pomiarowych lub (przy wymaganej dużej dokładności) posługując się szkiełkiem mikrometrycznym. Ważne jest to, aby nadruk wzorcowej skali przylegał bezpośrednio do badanego obiektu.

Mając tak przygotowane zdjęcie ściągamy jeden z dwóch bezpłatnych programów służących głównie do dokonywania pomiarów mikroskopowych, pierwszy z nich to polskojęzyczny prosty w obsłudze program PRYMUS (do pobrania stąd lub niemieckojęzyczny, oferujący trochę więcej możliwości MAKROAUFMASSPROGRAMM, do pobrania z tej strony.

Obydwa działają na podobnej zasadzie i ich obsługa wymaga podstawowej wiedzy w dziedzinie pomiarów. Po wczytaniu skanu należy dokonać prostej kalibracji polegającej na wskazaniu odcinka wzorcowego, podania jego faktycznej długości i jednostek jakimi się chcemy posługiwać.
Na tym FORUM jeden z użytkowników w bardzo jasny i przystępny sposób opisał działanie programu MAKROAUFMASSPROGRAMM.

1b) Dysponując obrazem pochodzącym ze skanera płaskiego postępujemy jak wyżej, tylko wskazane jest dla pomiarów w osi X - kalibrację wykonać dla punktów położonych w osi X skanu i analogicznie dla osi Y.

2a) i 2b) Tutaj następuje potrzeba użycia bardziej zaawansowanych programów, które są wykorzystywane m.in. w geodezji. Po pierwsze trzeba znać oczekiwane wartości jakie występowały przed deformacją (może to być np. wymiar ramki znaczka) oraz dokonać kalibracji (wpasowania rastra) wielopunktowej. Szerzej o tym w artykule dostępnym, dzięki uprzejmości Administratorów, na stronie i-KF.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
soryo1966

PostWysłany: Wto Maj 22, 2018 05:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najlepsza będzie siatka na foli milimetrowa wówczas będzie możliwość dokładnego sprawdzenia wszystkich wymiarów. Jest również program komputerowy niemiecki wraz z siatką gdzie doskonale można dokonać pomiarów dla znaczków WMG
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Filatelistyka tradycyjna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: