Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

koniec epoki znaczka?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Poczta
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Czy tradycyjny znaczek w XXI w. będzie jeszcze służył celowi, dla jakiego został stworzony?
TAK
62%
 62%  [ 15 ]
NIE
37%
 37%  [ 9 ]
NIE MAM ZDANIA
0%
 0%  [ 0 ]
Wszystkich Głosów : 24

Autor Wiadomość
Mariusz

PostWysłany: Wto Lut 14, 2012 21:03    Temat postu: koniec epoki znaczka? Odpowiedz z cytatem

Poczta duńska wespół z pocztą szwedzką od 1.kwietnia wprowadzi nową usługę pocztową - możliwość opłaty za wysłanie listu poprzez sms. Jak to będzie działać? Otóż klient wysyła sms do swojego urzędu pocztowego, od którego dostaje zwrotną wiadomość z kodem tekstowym. Otrzymany kod należy ... napisać na kopercie w miejscu naklejenia znaczka i to ... wszystko.
Opłata uiszczona.
Pan Larsen, rzecznik poczty duńskiej, powiedział że nowy system o nazwie "Mobile Postage" nie został stworzony jako próba zastąpienia tradycyjnych znaczków i tradycja ta będzie kontynuowana. Czy ja wiem? A może do końca XXI w. będziemy płacić właśnie komórkami, palmtopami albo może skanerami siatkówek ócz? A może w ogóle nie będziemy już przesyłać informacji na papierze? Zapraszam do małej sondy.
Źródła:
link 1
link 2
link 3
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Joanna

PostWysłany: Wto Lut 14, 2012 22:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jest to fajne rozwiązanie, tylko te komórki... szkodliwe dla zdrowia, coraz więcej się o tym mówi, może będą miały niedługo na obudowie podobne ostrzeżenie jak paczka papierosów...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Graf Orlok

PostWysłany: Wto Lut 14, 2012 23:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak naprawdę już dziś sam istota znaczków jako tako jest zbędna. Kiedyś chodziło o to, że poczta albo daleko albo nieczynna. Ty masz znaczki, naklejasz na list, wrzucasz do skrzynki i po sprawie. Dziś (przynajmniej ja) idę na pocztę daję kopertę i płacę. Nawet nie dotykam znaczka. Zatem wystarczyłby datownik. Na szczęście opłaca się poczcie pozostać przy znaczkach, bo prócz tego, że można nimi zapłacić za przesyłkę jest mimo wszystko wciąż spora ilość osób na świecie, która kupi te znaczki nie tylko aby opłacić przesyłki. To tylko dzięki nam ciągle je wydają (albo tak pomału od ich stosowania odchodzą). Czy kiedyś w ogóle zaprzestaną wydawania znaczków? Możliwe. Ale póki jest to opłacalne nie sądzę aby zaprzestano tego procederu. Kiedy jednak bilans kosztów obsługi takich SMS będzie mniejszy od bilansu produkcji i sprzedaży znaczków... oj drżyjmy przed tym ...

Ostatnio zmieniony przez Graf Orlok dnia Czw Lip 07, 2016 18:32, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Polecony

PostWysłany: Sro Lut 15, 2012 08:10    Temat postu: Poczta szwedzka Odpowiedz z cytatem

Era znaczków rzeczywiście się kończy. Mam kolegę z ławy szkolnej /jego zdjęcie jest na znaczku f. 485, ale to inna historia/ mieszka w Szwecji. Poprosiłem Go o przysłanie szweckiego bloczka M C Słodowskiej na liście. Było to skomplikowane bo mieszkając na prowincji Szwecji musiał zamawiać bloczek w Sztokcholmie. Tam są tylko usługi pocztowe w sklepach. Teraz będzie mu łatwiej do mnie pisać, a wogóle woli majlować niż pisać listy. Takie czasy.
Powrót do góry
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Sro Lut 15, 2012 21:21    Temat postu: Re: Poczta szwedzka Odpowiedz z cytatem

Polecony napisał:
[...] Mam kolegę z ławy szkolnej /jego zdjęcie jest na znaczku f. 485, ale to inna historia [...]

Fajny bobas, chociaż teraz już pewnie mocno wyrośnięty Smile Zaintrygowała mnie ta historia. Można wiedzieć jak ten kolega trafił na ten znaczek ? A może wiadomo co się dzieje z pozostałymi dzieciaczkami z tej serii (486 i 487)?
Powrót do góry
Polecony

PostWysłany: Sro Lut 15, 2012 22:46    Temat postu: Poczta szwedzka Odpowiedz z cytatem

Historię tą opisał Mauritius Antigua w "Notatniku kolekcjonera" str. 112 anowszą relację można znależ w artykule "chłopiec ze znaczka zrobił furore w PRL". Z moich dociekań prawdopodobnie była to wystawa fotografii w Rabce. Można by to sprawdzić. Kto ma tam bliżej.
Inspiracją było moje spotkanie z Nim. na 50 leciu matury. Dziennikarce bardzo się spodobał temat ,a ja jej pomogłem .Taki tematów w filatelistyce jest bardzo dużo, warto je szukać.
Powrót do góry
Domownik

PostWysłany: Nie Lip 03, 2016 21:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawe co powiedziałby na to Mistrz Słania gdyby żył.
Wszystkie poczty starają się iść z duchem czasu. Nasza również. Myślę, że póki istnieje PZF, FIP i inne organizacje wspierające lub "kibicujące" pasji zbierania znaczków pocztowych, to zarządy poczt nie wycofają się tak szybko z "ząbkowanego biznesu". Zależy jak silne lobby stanowią filateliści. Jeżeli dalej nasze szeregi będą szybko maleć - czarno to widzę.
Powrót do góry
Szewczyk Michał

PostWysłany: Pią Lip 08, 2016 14:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawe co powiedziałby na to Mistrz Słania gdyby żył.
Wszystkie poczty starają się iść z duchem czasu.

Mistrz być może rylcem po ekranie telefonu ...

Ale mimo wszystko, lepiej zapłacić, uzyskać kod, przepisać na kopertę.
Odrobina bliskości manualnej z bliźnimi to bardzo cenna sprawa.
Poczta Szwedzka uzmysławia nam w ten sposób wartość słowa pisanego na papierze i nowoczesnością wspiera tradycję.
Powrót do góry
ksiark

PostWysłany: Sob Lip 09, 2016 14:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Filatelistyka to nie tylko znaczki więc nie będzie kłopotu gdy ich już nie będzie. Historia poczty jest dziedziną pasjonującą a ta bez znaczków chyba najbardziej.

Zresztą dla chcących zbierać znaczki jest ich takie mnóstwo że starczy na długie lata nawet gdy nie będzie już nowości. Zbieranie obszarów zamkniętych cieszy się przecież dużą popularnością.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Poczta Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: