Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Początek budowania eksponatu

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Budujemy eksponat
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Redcclise

PostWysłany: Wto Lip 24, 2012 10:02    Temat postu: Początek budowania eksponatu Odpowiedz z cytatem

Witajcie.
Drugą nauką, po numizmatyce, którą się zajmuję to filatelistyka. Na razie wdrążam się w tajniki, gdyż większość mojego czasu zajmuje ta pierwsza z nich wymieniona. Jednakże planuję zacząć tworzyć kolekcję do wystawienia. W związku z tym nurtuje mnie jedno pytanie: Jaka może być tematyka takiego eksponatu. Wiem, że praktycznie wszystkie, ale czy moglibyście podać kilka przykładów takich tematyk.

Dzięki.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Andrzej_pzf

PostWysłany: Wto Lip 24, 2012 11:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zobacz proszę tą galerię i napisz co o tym myślisz
http://zgpzf.pl/gef/index.php?lang=PL
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Sro Lip 25, 2012 18:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I jeszcze tu: http://www.zgpzf.pl/ffp/viewtopic.php?t=2820
Powrót do góry
Redcclise96

PostWysłany: Sob Paź 27, 2012 22:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Postanowiłem, iż zajmę się tematyką "Numizmatyka na znaczkach pocztowych". Mielibyście jakieś linki do podrzucenia na początek, wskazówki gdzie szukać elementów, które mogłyby tworzyć przyszły eksponat ?
Powrót do góry
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Nie Paź 28, 2012 09:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cóż, aby zrobić porządny eksponat tematyczny to wg mnie należy:
a) mieć na niego pomysł i przekuć go w plan;
b) mieć świadomość jaki materiał jest do pokazania (co da się pokazać, a co nie, bo to rzutuje na konstrukcję planu,a co za tym idzie całego eksponatu);
c) posiadać różnorodny materiał filatelistyczny z tematu;
d) przeczytać i zrozumieć zasady wystawiennictwa w klasie tematycznej;
e) zobaczyć jak robią to inni - czy to w internecie czy też bezpośrednio na wystawach. Super jeżeli jest możliwość konsultacji z dobrym wystawcą-tematykiem lub sędzią tej klasy, aby mogli wskazać na mocne i słabe punkty danej prezentacji.

Gdzie szukać? Literatury tematu nie podam, bo to kolega powinien wiedzieć najlepiej Smile gdzie szukać wiedzy z danego tematu. Strony filatelistyczne o podobnej tematyce - znam 2:
http://kovasati.gportal.hu/
http://www.zumbo.ch/stamps/ (bardzo skromniutka Sad )

Zasady wystawiennictwa: http://www.zgpzf.pl/viewpage.php?page_id=38

Polecałbym także zapoznanie się z cyklami publikacji Ryszarda Prange zamieszczonymi swego czasu (2007 i 2008 r. bodajże) w "Filateliście" ("Opowiedzieć historię - eksponat tematyczny" oraz "Tematyka bawi, uczy i wychowuje" ) + biuletyny Kluby "Tematica".

Gdzie szukać materiału? Delcampe, Ebay, domy aukcyjne, firmy filatelistyczne. Niestety polskie portale aukcyjne z Allegro na czele prezentują się pod tym względem dosyć skromnie, bo zaawansowany tematyk nie ma tam zazwyczaj po co zaglądać.

I absolutnie proszę zmienić tytuł eksponatu. "Numizmatyka na znaczkach pocztowych" to tytuł koszmar! Po primo - współczesny eksponat tematyczny zbudowany tylko i wyłącznie ze znaczków nie ma racji bytu, secundo - kompletnym bezsensem jest dla mnie umieszczanie w tytule wstawek typu "na znakach pocztowych", "w filatelistyce" - skoro eksponat filatelistyczny, to rozumie się samo przez się, że pokazuje się materiał filatelistyczny Smile, tertio - temat powinien intrygować i zaciekawiać. Przykład: bardzo dobry i wysoko oceniany na wystawach międzynarodowych eksponat Ezio Gorretty z Włoch pt. "Dzień z moim najlepszym przyjacielem" http://www.cift.it/modules.php?name=Gallery&d_op=viewimage&cid=50&idl=eng Kto by się domyślił na podstawie tytułu, że chodzi o ... pieniądz właśnie? Very Happy Przy okazji - proszę zobaczyć wykorzystanie bogactwa typów materiału filatelistycznego w tym eksponacie (łącznie z chociażby tak wydawałoby się nie związanym z tematem walorem jak szwedzki klasyczny list z dwoma piórkami Smile ).
Powrót do góry
Redcclise96

PostWysłany: Nie Paź 28, 2012 10:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

widzę, że dużo pracy przede mną Smile Dzięki za wszystkie informacje Wink.
Powrót do góry
m^2

PostWysłany: Nie Paź 28, 2012 11:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pozwolę sobie zwrócić uwagę na zaproponowany przez Szanownego Kolegę tytuł planowanego eksponatu. Warto sprawdzić definicję pojęcia numizmatyka i w tym świetle może lepiej zatytułować planowany eksponat "Pieniądz ......". Pozdrawiam
Powrót do góry
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Nie Paź 28, 2012 15:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiemy jaka koncepcję zbioru / eksponatu ma Redcclise96, więc trudno jest powiedzieć coś o zasadności tytułu, abstrahując od tego co napisałem wcześniej ogólnie odnosząc się do tej kwestii. Teoretycznie może być i numizmatyka. Pytanie czy istnieje taki materiał filatelistyczny, który pozwoliłby na stworzenie eksponatu o numizmatyce jako takiej? Natomiast na pewno da się zbudować eksponat o pieniądzu i jego historii. A tytuł - może "Pieniądz rządzi światem" albo "Historia pieniądza - od muszli do karty kredytowej"?
Mam propozycję dla Redcclise96 - w grudniu będzie wystawa filatelistyczna w Chorzowie, na której ma się też odbyć spotkanie Okręgowego Kolegium Sędziów Okręgu Śląsko-Dąbrowskiego. Proponuję przyjechać wtedy do Chorzowa z planem czy ogólnym zarysem eksponatu i albo przed spotkaniem albo po możemy podyskutować na ten temat.
Powrót do góry
Redcclise96

PostWysłany: Nie Paź 28, 2012 22:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawie się zapowiada, co do tematyki eksponatu to na razie pozostaje nierozpoczęty, zacznę myśleć w długi weekend. A co do pytań, to mam znajomego (p.Marian Kazieczko) więc wszelkie większe wątpliwości pomoże mi ta osoba rozwiązać, a te podstawowe będę kierował do nas. Gdy będę wiedział coś więcej to się odezwę Wink.
Powrót do góry
panrysiul

PostWysłany: Pon Paź 29, 2012 20:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam nowego pozytywnie zakręconego tematyka. Jeśli mam coś doradzić a sam jestem początkującym budowniczym eksponatu to zdecydowanie słuchać rad kolegów z forum i pytać, pytać. Jestem przekonany, że koledzy Andrzej czy Adam udzielą ci fachowej podpowiedzi. Co zaś do samej budowy eksponatu to zajmuje to nie dzień, weekend, tydzień, miesiąc czy rok. Moim zdaniem i "doświadczeniem" jeśli tak mogę powiedzieć to czas może się wydłużyć. Wszystko zależy od twojego zaparcia, dostępności do odpowiednich walorów a przede wszystkim od zasobności portfela. Bo nie ukrywajmy budowa dobrego eksponatu to spora kasa. Wiem to z własnych prób, temat : "Wędkarstwo na znaczkach - budowa eksponatu". Możesz przeczytać na tym forum moje pytania i odpowiedzi, podpowiedzi kolegów. Był czas że nie schodziłem z internetu i aukcji. Ale i fundusze się wykruszyły i dobrych walorów zaczęło brakować. A kupowanie świerzynki mija się z celem. Ale nie odpuściłem i moja budowa trwa nadal. Wolniej ale cały czas do przodu.
Życzę powodzenia i sukcesów budowniczych bo to jest świetna sprawa takie hobby jak nasze.
Pozdrawiam.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Budujemy eksponat Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: