Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Finlandia, Estonia, Łotwa i Litwa- ciekawe informacje.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Humor/Na luzie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
suomeksi

PostWysłany: Czw Kwi 05, 2012 02:28    Temat postu: Finlandia, Estonia, Łotwa i Litwa- ciekawe informacje. Odpowiedz z cytatem

W poniższych linkach (forum budowlane Murator oraz forum o Islandii) zamieszczone są tematy z bardzo ciekawymi informacjami na temat Finlandii, Estonii, Łotwy i Litwy.

1. Podstawowe informacje o tych krajach:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?198554-Finlandia-Estonia-%C5%81otwa-i-Litwa.

2.Ryga- stolica Łotwy- germański i nordycki klimat:
http://www.forum.iceland.pl/viewtopic.php?t=64520

3.Tallin- stolica Estonii- skandynawskie miasto.
http://www.forum.iceland.pl/viewtopic.php?t=64197

Ostatnio zmieniony przez suomeksi dnia Sob Kwi 21, 2012 11:07, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mariusz

PostWysłany: Czw Kwi 05, 2012 10:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przeczytałem z wielkim zainteresowaniem. Miałem swego czasu kontakt z Łotyszem, który odwiedzał regularnie firmę w której pracuję. Uderzyło mnie, w porównaniu do Rosjan, że jest taki ... inny. Blond włosy, przechodzące na rude, niebieskie oczy, kultura, opowiadał o swojej pasji wędkowania i czystych jeziorach. Pomyślałem sobie, taki typowy ... wiking, w każdym razie zupełnie odmienny od Rosjan, z którymi miałem kontakt.
Dla przeciwwagi dodam, że w naszym moskiewskim oddziale pracuje urodzony na Litwie lub Łotwie mężczyzna, który zmienił swoje nazwisko obcinając końcówkę "as", gdyż jak mi powiedział Bałtowie nie są lubiani przez Rosjan.
Zdjęcia również ciekawe. Uderzyła mnie dbałość o wygląd zewnętrzny, zadbane, schludne i ukwiecone kamienice. Skojarzyły mi się oczywiście niemieckie mieściny. Widzę jedną wielką różnicę między naszymi zabytkowymi kamienicami a tymi które pokazałeś na zdjęciach: nie są one upstrzone wszelkiej maści reklamami. To samo mnie zdziwiło kiedy ze Szklarskiej Poręby pojechałem odwiedzić czeski Harrachov. I to samo kiedy zwiedzałem słowackie miasteczka na Spiszu. Zastanawiałem się, czy u nich to jest uregulowane prawnie czy po prostu taka mentalność?
Na przykład w Pszczynie, gdzie obecnie mieszkam, na zabytkowym Starym Mieście kamienice miejscami jeszcze oblepione i obwieszone reklamami. Im dalej od rynku, tym więcej. Można zresztą tutaj samemu zobaczyć. Mikołów podobnie. Neony, plastiki, blachy, co się tylko da powiesić i rozkręcić geszeft. Bez gustu i bez smaku a nagromadzenie dużej ilości reklam na odrestaurowanych, zabytkowych kamienicach je szpeci. Jeśli w tych krajach nie jest to uregulowane prawnie, to może faktycznie dopiero "mentalnie" gonimy Europę Zachodnię w architekturalnej estetyce.
Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
suomeksi

PostWysłany: Czw Kwi 05, 2012 11:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To oczywiste. Dlaczego Łotysze mielibybyć podobni do Rosjan skoro nie są z nimi spokrewnieni?
Krewnymi Rosjan są np. Polacy. Polacy, jako Słowianie, to bliscy krewni Rosjan, kultura polska jest bliska rosyjskiej, a język polski jest bardzo podobny do rosyjskiego. Natomiast Łotysze nie są wogóle spokrewnieni z Rosjanami, ich język nie ma nic wspólnego z rosyjskim, a kultura jest zupełnie inna, nie słowiańska, ale bałtycka.
Także historycznie Łotwa najdłużej w swojej historii znajdowała się pod niemieckim i skandynawskim panowaniem.
Także, Łotysze z Rosją mają znacznie mniej wspólnego niż Polacy. Polacy są nieporównywalnie bliższym narodem Rosjanom niż Łotysze.
Jednak Łotysze nie są Wikingami (tzn. większość zapewne ma dużo krwi Wikingów, ale chodzi mi o oficjalny podział na ludy).
Na północy Europy nie ma tylko Wikingów (Skandynawów) i Słowian. Tam są jeszcze dwa, zupełnie niespokrewnione z nimi ludy- Bałtowie (Łotysze i Litwini) i Ludy Fińskie (Finowie i Estończycy). Na północy Europy mamy cztery, zupełnie różne od siebie i niespokrewnione, obszary etniczne i językowe:
1. Skandynawowie, potomkowie Wikingów (Szwedzi, Norwegowie, Islandczycy, Duńczycy, Farerowie- czyli mieszkańcy Wysp Owczych)
2. Bałtowie (Litwini i Łotysze)
3. Ludy Fińskie (Estończycy i Finowie)
4. Słowianie (Polacy, Białorusini, Rosjanie, Ukraincy, Czesi, Słowacy i wiele innych narodów)

Tak jak mówi ta mapa:

Mówiąc apropos, kolor włosów czy oczu ma bardzo niewielki wpływ na rasę, to tylko 2 cechy spośród ok. 65 odpowiedzialnych za typ rasowy. Wszystko jedno jaki ktoś ma kolor włosów czy oczu, bo o rasie decyduje też reszta cech rasowych- czyli ponad 60 cech twarzy czaszki i budowy ciała (głównie twarzy i czaszki). Liczą się głównie cechy twarzy i czaszki, ale i budowa ciała. Ponadto czysty typ nordycki (czyli halsztacko-nordycki), którym charakteryzowali się, w większości, Wikingowie ma, w swojej czystej formie, włosy w kolorze od jasnego blond do średniobrązowych.
Zdecydowana większość ludzi to mieszanki rasowe (prawie wszyscy ludzie w Europie są większymi czy mniejszymi mieszankami, także Skandynawowie przemieszani z Lapończykami), wykonując badanie cech rasowych można stwierdzić na ile jest się jednym typem rasowym, na ile drugim.
Są też narody typowo mieszane, których właściwie rdzennym typem jest mieszanka rasowa, np. Finowie to mieszanka nordycko-uralsko-mongoloidalna, podobnie Polacy są mieszanką typu nordyckiego, neo-deubian i lapoidalnego.

Co to reklam, to oczywiście prawda. Polska jest odrażająco zawalona tym dziadostwem, natomiast w krajach bałtyckich czy skandynawii są one tylko właściwie wkomponowane w krajobraz.

Jeśli chodzi o wpływy obce to jasne jest, że na Łotyszy i Estończyków, ze wszystkich wpływów obcych, najsilniejsze były niemieckie, na drugim miejscu- skandynawskie, co dzisiaj jest bardzo odczuwalne wśrod nich. Jeśli chodzi o Finów, były to wpływy skandynawskie, a jeśli chodzi o Litwinów- wplywy polskie, chociaż niewielka część Litwinów ma też wpływy niemieckie.
Powrót do góry
Mariusz

PostWysłany: Czw Kwi 05, 2012 12:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawe opowieści snuje Kolega.
A proszę mi jeszcze wyjaśnić, bo ciekawiło mnie to zawsze - Finowie posługują się jezykiem ugro-fińskim, do tej samej grupy języków zaliczamy język węgierski i mongolski. Jak wiadomo, jest on na tyle kosmiczny, że czytając chociażby tłumaczenia na produktach spożywczych można sobie połamać myśli, nie mówiąc już o języku Wink
Skąd takie powinowactwo? Dlaczego ciemno-karnacyjni Węgrzy lub Mongołowie mają coś wspólnego z płowymi Finami?
A propo, Tolkien pisząc swoją słynną trylogię i wymyślając język elfów, bazował właśnie na języku fińskim i ich narodowej epopei ludowej.

Czyli wychodząc z założenia Kolegi, można domniemywać że Ślązacy czy Pomorzanie mogą czuć się niejako wyodrębnieni mentalnie, ze względu na kilkusetletnie oddziaływanie niemieckiej kultury?

Dlaczego akurat trafił Kolega na forum filatelistyczne, a nie inne? Pasjonuje się Kolega również filatelistyką tych krajów?
Powrót do góry
suomeksi

PostWysłany: Czw Kwi 05, 2012 13:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Język fiński należy do wielkiej rodziny języków uralo-ałtajskich przez co nie jest w żaden sposób spokrewniony z językami europejskimi, stąd to dziwne brzmienie.
Język fiński, estoński i węgierski to jedyne (nie licząc tureckiego i maltańskiego) nie-indoeuropejskie języki urzędowe krajów leżących na terenie Europy. Fiński to nie jest język europejski, stąd dla Europejczyków wydaje się tak dziwny. Polski, szwedzki, rosyjski, łotewski, niemiecki, angielski, portugalski, norweski itd. to wielka indoeuropejska rodzina, natomiast fiński, estoński i węgierski to zupełnie inna rodzina wywodząca się z Azji.
Jednak język mongolski nie jest językiem urgo-fińskim, jednak jest językiem uralo-ałtajskim. Język mongolski (podobnie jak turecki) jest krewnym fińskiego, ale dalekim. Mongolski ma się do fińskiego jak polski do portugalskiego czy niemieckiego.
Węgierski jest językiem ugro-fińskim, podobnie jak fiński i estoński, ale to dość szeroka grupa i dalekie pokrewieństwo, gdyż języki ugro-fińskie dzielą się dalej: na ugryjskie i fińskie, a nawet fińskie dzielą się jeszcze dalej i to też szerokie określenie.
Po pierwsze nie za bardzo chyba zrozumiałeś co napisałem o rasach. Piszesz "ciemno-karnacyjny", "płowy" itd., to tak jakbyś nie umiał rozpoznawać kształtów i wymiarów oraz proporcji, tylko kolory. Jasny labrador to ta sama rasa co czarny labrador, ale jasny owczarek podhalański to inna rasa niż jasny labrador.
Jak mówiłem wcześniej o typie rasowym decyduje łącznie 65 cech wyglądu (w tym głównie cechy twarzy i czaszki), ale pojedyńczo te cechy bardzo mało mówią o rasie, liczy się cały zbiór cech wyglądu i pojedyńcze cechy nie mają znaczenia same w sobie, ale wszystkie łącznie. Np. jeden będzie blondynem, ale 60 innych cech będzie miał nie-nordyckie, a drugi będzie brunetem, ale inne cechy będzie miał nordyckie, więc ten pierwszy nie będzie rasy nordyckiej, a ten drugi będzie, bo większość cech decyduje.
Po drugie czy Finowie są płowi? Tylko około 40% dorosłych Finów ma włosy w kolorach od blond do brązowych (czyli z tych 40% tylko część jest blondynami), a reszta Finów (ok. 60%) jest brunetami. Na północy Finlandii zdecydowanie przeważają bruneci i większość ludzi ma brązowe oczy.
Jak mówiłem, pokrewieństwo (nie żadne powinowactwo) między Finami, a Węgrami jest dalekie, a między Finami i Mogołami bardzo dalekie.
Jednak podobieństwa występują, ja widzę pewne, podobieństwa między Finami (patrząc generalnie), a Mongołami, oraz, w mniejszym stopniu miedzy Finami, a Węgrami. Natomiast nie widzę prawie wogóle podobieństwa między Mongołami, a Węgrami.
Wiele razy widziałem wpisy jak jakieś osoby z Finlandii nazywano mongołami ze względu na ich mongoloidalny wygląd (który na północy Finlandii występuje dość często). Zdarzają się Finowie mający bardzo silne wpływy mongoloidalne w wyglądzie, wyglądający niemal jak Azjaci.
Np. często w Finlandii wystepują osoby o silnych mongoloidalnych cech, ale np. o blond włosach i niebieskich oczach, tacy mieszańcy rasowi, rysy twarzy prawie mongolskie, ale jasne włosy i oczy.
Niektórzy murzyni przemieszani z Europejczykami (ale z większością krwi murzyńskiej) mają jasną karnację, niebieskie oczy, ale murzyńskie rysy twarzy.
Węgrzy i Finowie(razem z Estończykami) rozeszli się, w swojej wędrówce z Azji, na dwa zupełnie różne rejony. Węgrzy są silnie przemieszani z Turkami, a Finowie z Bałtami (Litwinami i Łotyszami oraz Skandynawami i Słowianami), stąd między nimi są rożnice.
Finowie są typu wschodnio-bałtyckiego, na wybrzeżach z przewagą nordycką, a na północy z mongoloidalną/lapoidalną, są dość podobni do Polaków, którzy są podobną mieszanką. Finowie są typowymi mieszańcami rasowymi.
Np. Skandynawowie są rdzennie czystego typu nordyckiego, chociaż i oni są przemieszani obecnie z Lapończykami i właśnie z Finami, stąd u wielu np. czaszki i nosy uległy skróceniu.
Interesuję się wszystkim co związane z Finlandią, Estonią i Łotwą i w mniejszym stopniu z Litwą.

P.S.
Na tym forum o Islandii zamieszczony jest temat o rasach, typach rasowych rasy białej:
http://www.forum.iceland.pl/viewtopic.php?t=90014&sid=3e987d03cd7366be7f4aa4a5be3318cc

P.S.
Język fiński ma jedną zaletę przy nauce- czyta się tak jak się pisze i akcent pada zawsze na pierwszą sylabę.
Powrót do góry
suomeksi

PostWysłany: Czw Kwi 19, 2012 09:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

podmieniłem linki do tematów, bo na forum BMW nie działają, na forum muratora (forum budowlane) teraz są i jest tam wiecej zdjęć.
Powrót do góry
Mariusz

PostWysłany: Czw Kwi 19, 2012 09:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jaki cel ma kolega w przenoszeniu się od forum do forum i gloryfikowaniu tych krajów oraz odmian ras? Staram się zrozumieć motywacje.
Powrót do góry
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Czw Kwi 19, 2012 12:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No właśnie - co to ma wspólnego z filatelistyką Question
Powrót do góry
FDC
Gość

PostWysłany: Czw Kwi 19, 2012 19:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co ma wspólnego ?? Łyknąłeś jak młody pelikan reklamę muratora i innych ustrojstw, wchodząc na powyższe linki kolego Adamie. Twisted Evil
Powrót do góry
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Czw Kwi 19, 2012 20:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nic nie łyknąłem, bowiem tych linków w życiu nie otworzyłem Very Happy Po prostu nie klikam w linki do rzeczy, które mnie nie interesują.
Powrót do góry
suomeksi

PostWysłany: Sob Kwi 21, 2012 11:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poprawiłem kolejny raz linki, jeden z jest muratora, a dwa z forum Iceland o Islandii.
Polecam też ten, na temat historii Łotwy i Estonii- "Germańska Łotwa i Estonia":
http://www.forum.iceland.pl/viewtopic.php?t=59536

Informacje na temat Finlandii, Estonii, Łotwy i Litwy zamieszczane są poprostu z powodów informacyjnych.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Humor/Na luzie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: