Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Całość w eksponacie

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Budujemy eksponat
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
elka26

PostWysłany: Nie Kwi 05, 2009 21:43    Temat postu: Całość w eksponacie Odpowiedz z cytatem

Witam!
Poniewaz ciągle borykam się z właściwym rozumieniem zasad budowy eksponatu wystawowego zwłaszcza w temacie całości chcę na podstawie konkretnej aukcji zapytać się czy powyższy walor może znależć miejsce w eksponacie wystawowym - chodzi mi właściwie o bardzo duża ilość stempli wszelkiego rodzaju pytam się oczywiście pod kątem tematu który mnie interesuje a więc pingwiny oto link <http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=603289755>
Tak sobie teoretycznie zbieram walory ale jeżeli już to robić to wolę to robić tak jakby kwestia powstania eksponatu była jak najbardziej realna stąd też moje pytania.
Duzó pojawia się na aukcjach tego typu całości przeważnie niesłychanie bogato ostemplowanych - nie ukrywam że bardzo mi się podobają bo niosą w sobie zew przygody no ale czy odpowiadają one wymogom regulaminowym? - Mam pewne wątpliwości i stąd też moje pytanie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kalistrat

PostWysłany: Pon Kwi 06, 2009 22:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście, że można to umieścić w eksponacie zgodnie z regulaminem. Inną sprawą jest to, że jednym z kryteriów oceny eksponatu jest rzadkość materiału. Jak sama Pani stwierdziła "dużo się tego pojawia na aukcjach" a i ceny raczej zawrotne nie są. Eksponat jest wizytówką danego filatelisty, wizytówką jego zbioru. Lepiej pokazać mniej rzeczy, ale za to rzadsze, ciekawsze. Co do ilości stempelków Very Happy reguły nie ma - są bardzo wartościowe całostki z relatywnie dużą ich ilością, np. http://www.zgpzf.pl/img/walor_miesiaca/maj.jpg ale są też bardzo tanie, mimo posiadania wielu stempli. Poza tym proszę zwrócić uwagę na fakt, że akurat tutaj te stempelki były w dużej mierze niepotrzebne, tzn. nie miały żadnego pocztowego celu.

Decyzja o włączeniu czegoś do eksponatu należy do Pani, proszę tylko uważać, żeby nic nie zaniżało jego oceny.
Powrót do góry
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Wto Kwi 07, 2009 19:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czytał Pan chociaż regulamin wystawienniczy klasy tematycznej?

W punkcie "Materiał nieodpowiedni" wymienia się jasno:

prywatne stemple dodatkowe, które są odbijane przez nadawcę lub dostawcę przed wysłaniem dokumentów"

i dalej (p. Informacja tematyczna):

Informacje przedstawione na winietkach (to jest ilustrowanych nalepkach), stemplach, kaszetach i dodrukach dekoracyjnych pochodzenia prywatnego (nie autoryzowane przez pocztę) nie powinny być używane do rozwinięcia tematycznego. W wyjątkowych przypadkach, gdy nie ma innego materiału, mogą być one brane pod uwagę, ale tylko wtedy, gdy odpowiednio opisują specyficzną drogę pocztową albo posiadają znaczacy związek tematyczny.

Także w p. "Kwalifikacja materiału filatelistycznego" jest parę słów na ten temat:
W czasie wyboru kwalifikowanego materiału do eksponatu, pierwszeństwo i większą ważność należy przyznać:
...
przesyłkom autentycznie przewiezionym pocztą ze stosownymi ostemplowaniami, w przeciwieństwie do zwykłych dokumentów pamiątkowych i podobnych walorów tworzonych dl;a zadowolenia zbieraczy, np. ozdobne FDC (nawet wtedy, gdy są wydawane przez pocztę) oraz kartom maksimum;
...
walorom z rzeczywistego obiegu pocztowego z prawidłową i odpowiednimi ostemplowaniami tematycznymi, w przeciwieństwie do ostemplowań grzecznościowych, często z niepełną opłatą pocztową lub nawet gorzej, ostemplowań na kopertach bez znaczków (jeżeli nie wynikają one z przywileju zwolnienia od opłaty pocztowej)

Całość z aukcji jest typowo pamiątkową rzeczą i w eksponacie bym z tym uważał. Jest mnóstwo o wiele bardziej ciekawego materiału z tego tematu!
Powrót do góry
elka26

PostWysłany: Sob Cze 13, 2009 22:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wrócę jeszcze do tematu całostek otóż juz kilkakrotnie udało mi się spotkać z całostakmi z obiegu pocztowego które oprócz prawidłowego ofrankowania posiadały także modne teraz tzw. znaczki wydawane przez Greenpeace a nawet przez statki pływające w celach turystycznych na Antarktydę.
No i jak traktować takie całostki? Z jednej strony jak najbardziej formalnie wydany walor TAAF a z drugiej strony Greenpeace a do tego stempel z datownikiem i na dokładkę jeszcze erka?
Powrót do góry
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Nie Cze 14, 2009 10:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niektóre statki mają na pokładzie swoiste "agencje pocztowe" gdzie formalnie można nadać pocztę. Mogą też posiadać własny, mniej lub bardziej ozdobny kasownik. Spotyka się też różne nalepki naklejane dodatkowo na przesyłki pokładach statku (np. nalepki G.A.L. na przesyłkach z "Batorego"). Jeśli to jest w porozumieniu z poczta - to oczywiście do zbioru można włączyć, choć w eksponacie wymaga to odpowiedniego opisu. Natomiast z rożnego rodzaju niepocztowymi, dodatkowymi stemplami czy nalepkami należy uważać - jeśli nie mamy pełnego rozeznania, co do okoliczności użycia, pochodzenia itp. takiego np. stempla - lepiej go nie wystawiać.
Powrót do góry
elka26

PostWysłany: Sro Sty 11, 2012 23:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podpinam się pod stary wątek, ale ciągle właśnie mam problemy z określeniem wartości danego waloru - wartości jako waloru godnego aby miał swoje miejsce w eksponacie.
Takie cudo wpadło mi w ręce i jak je traktować?:

Mam duże wątpliwości przyznam się , ale poproszę o bardziej fachową ocenę.
Powrót do góry
Drizzd

PostWysłany: Czw Sty 12, 2012 09:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tu by trzeba było sprawdzić stemple, czy były takie stosowane. Poczty lotnicze są dosyć popularne. Nawet Fisher je kataloguje. Zwłaszcza do sprawdzenia jest ten stempel na tej nalepce.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
al

PostWysłany: Czw Sty 12, 2012 17:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Drizzd napisał:
Zwłaszcza do sprawdzenia jest ten stempel na tej nalepce.

Chyba prawdziwy, bo tu jest taki sam:
http://www.newzeal.com/steve/Ships/khlebnikov.htm
i tu:
http://www.newzeal.com/steve/Ships/aurora.htm
AURORA 13 2000 (December 28th) Paquebot letter from Hobart US$5

Antarctic Cinderellas Laughing Laughing Laughing
http://www.newzeal.com/steve/antacind.html
Powrót do góry
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Czw Sty 12, 2012 21:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To się w ogóle nie nadaje do eksponatu. Bo niby co by tam można wykorzystać w eksponacie o pingwinach?
Powrót do góry
archeofil

PostWysłany: Pią Sty 13, 2012 10:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie znam się na tego typu poczcie antarktycznej, ale z tego co widzę na tej kopercie jest:
1) stempel nowozelandzkiej bazy Scotta, gdzie od 1957 r. działa urząd pocztowy, jedyny na terenie Dependencji Ross, którą Nowa Zelandia uważa za swoje terytorium,
2) znaczek tejże Dependencji z 1994 roku (Mi 24),
3) który został skasowany datownikiem z Christchurch, gdzie znajduje się jedyny urząd pocztowy, przez który przechodzą wszystkie przesyłki z Dependencji Rossa (na terenie Nowej Zelandii znaczki D. Rossa nie są ważne),
4) nie wiem czym jest ta nalepka o nominale 20 rubli i towarzyszący jej stempel/kasownik z lodołamacza "Kapitan Chlebnikow" (jakaś opłata za przewiezienie listu na Nową Zelandię?), od 1991 roku używanego jako statek wycieczkowy w rejonach Arktyki i Antarktyki.
Za elementy niewątpliwie pocztowe i tematycznie związane z pingwinami uznałbym więc: 1) znaczek Dependencji Ross, 2) stempel bazy Scotta.
Ciekawa całość, jednak gdyby znalazła się w eksponacie, wymagałaby dokładnego opisania jej drogi pocztowej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Pią Sty 13, 2012 12:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To nie żaden "stempel bazy Scotta" tylko wydrukowany element specjalnej koperty - czyli papeteria Smile Obecność znaczka z Ross Dependency z pingwinem też NIC nie wnosi, bo znaczek jest ostemplowany normalnym datownikiem, bez żadnych elementów tematycznych. Nalepka jest prywatna, stempel ze statku prawdopodobnie też (w najlepszym razie jest to stempel dodatkowy). Czy ten znaczek na liście jest czymś wyjątkowym - tez NIE! Wiec umieszczanie tej całości w eksponacie jest moim zdaniem bezzasadne.
Podobnego typu "przesyłek" polarnych, nafaszerowanych różnego rodzaju stemplami jest multum. Większość z nich nie nadaje się nijak do eksponatu, bo te dodatkowe stemple są jakimiś stemplami pozapocztowego pochodzenia.
Powrót do góry
archeofil

PostWysłany: Pią Sty 13, 2012 13:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No cóż, jeśli nie jest to stempel bazy Scotta, tylko nadruk na kopercie (ja tego na podstawie tego skanu powiedzieć nie umiem Sad) to rzeczywiście całość ta nie nadaje się do eksponatu tematycznego.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
archeofil

PostWysłany: Pią Sty 13, 2012 13:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trochę poszperałem w Internecie i okazuje się, że poczta w Bazie Scotta do kasowania znaczków używa normalnego kolistego datownika.

Inaczej wygląda też datownik z Christchurch, na którym zawsze jest legenda "Ross Dependency Agency".

Powrót do góry
elka26

PostWysłany: Pią Sty 13, 2012 13:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za wyczerpujące wyjaśnienia. Gwoli wyjaśnienia - to rzeczywiście jest nadruk a nie stempel z bazy Scotta, też tak mi się wydawało że tego typu przesyłki nie mozna traktować jako pełnoprawnego waloru. Chociaż najbardziej mnie interesowała mnie inna kwestia - czy w ogóle dopuszczalne są całości na których znajdują się tego typu prywatne nalepki - zakładając że pozostałe elementy są jak najbardziej poprawne czyli tematyczny znaczek, podobnie jak datownik i pozostałe stemple.
Powrót do góry
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Sob Sty 14, 2012 10:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Myślę, że trzeba rozróżnić tu 3 przypadki.
1. Taka pozapocztowa nalepka nie ma związku z tematem lub nie jest wykorzystywana przez wystawcę, po prostu znajduje się na przesyłce, z której jako element pokazywany wykorzystujemy np. stempel okolicznościowy - nie widzę przeszkód;
2. Nalepka jest związana z jakimś przywilejem pocztowym - sytuacja analogiczna jak np. różne stemple wojskowe czy urzędowe pieczęcie, będące poświadczeniem, ze taka przesyłka jest np. zwolniona z opłaty - wtedy też do wykorzystania.
3. Tylko sama nalepka ma elementy tematyczne, ale nie jest związana z pocztą - wtedy nie nadaje się do wykorzystania w eksponacie.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Budujemy eksponat Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: