Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

druki w eksponacie tradycyjnym

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Budujemy eksponat
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mariusz

PostWysłany: Wto Wrz 06, 2011 15:36    Temat postu: druki w eksponacie tradycyjnym Odpowiedz z cytatem

Czy taki egzemplarz gazety - w formie druku przesłanego pocztą, poprawnie ofrankowany wg cennika, może być zastosowany w eksponacie tradycyjnym?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Mariusz

PostWysłany: Sro Wrz 14, 2011 14:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znalazłem podobne druki w eksponatach wystawowych:
http://www.vaticanphilately.org/exhibits/conciliation/images/036.jpg
oraz
http://www.japhila.cz/hof/0071/index0071_019.htm
z tym wyjątkiem, iż są one zastosowane w klasie historii poczty.
Mniemam, że w klasie TR nie ma przeciwwskazań:
"Art. 2 (...).
Filatelistyka tradycyjna obejmuje wszystkie zakresy filatelistyki. Eksponat tradycyjny oparty jest na wszystkich walorach pocztowych (...).
Art. 3 (...).
1. Znaczki pocztowe, nieużywane lub używane, w formie pojedyńczej lub wielokrotnej (arkusze, części arkuszy) i znaczki użyte na przesyłkach (całościach)."

i że gazeta z naklejonym znaczkiem, potraktowana przez urząd pocztowy jako druk, ofrankowana wg taryfy na druki i skasowana powinna być jak najbardziej wskazanym urozmaiceniem takiego eksponatu.
Jeśli źle konkluduję, niech mnie ktoś poprawi.
Powrót do góry
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Sro Wrz 14, 2011 14:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli znaczek był stosowany w tym celu, to jest to udokumentowanie tego celu - można dać i w eksponacie tradycyjnym.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
archeofil

PostWysłany: Wto Wrz 20, 2011 08:15    Temat postu: Druki w eksponacie? Oczywiście! Odpowiedz z cytatem

Oczywiście, że taka gazeta w formie druku przesłanego pocztą może być zastosowana w eksponacie i to nie tylko tradycyjnym, ale każdym, nawet tematycznym! Wszystko zależy od tego, jak się taką całość (bo to całość pocztowa właśnie) wykorzysta.
Z reguły przyjmuje się, że w eksponacie tematycznym nie umieszcza się całości pocztowych, które nie zawierają (poza znaczkiem), żadnych innych elementów (np. datownika, nalepek) związanych z danym tematem, co jest określane często mianem watowania karty wystawowej. Ale są wyjątki. Użycie takiej całości może być zasadne ze względu na znaczenie filatelistyczne przesyłki, jednak zawsze musi być ono w eksponacie uzasadnione poprzez odpowiedni opis filatelistyczny. Interesująco pisze o tym Marek Zbierski w pierwszym numerze (z września tego roku) Biuletynu Klubu Zainteresowań PZF Filatelistów Tematyków.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Andrzej_pzf

PostWysłany: Sro Wrz 21, 2011 12:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Proszę mi konkretnie powiedzieć w jakim to eksponacie tematycznym, eksponatach tematycznych ten konkretny walor może być pokazany?
Powrót do góry
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Sro Wrz 21, 2011 19:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie róbmy mętliku Exclamation Całość z tego wątku ma się nijak do przykładów ze wspomnianego artykułu Marka Zbierskiego Exclamation To nie jest ani rzadkie, ani wyjątkowe. Czym innym jest pokazanie w eksponacie tematycznym np. JEDYNEGO znanego listu z pojedynczym ofrankowaniem jednoszylingowym znaczkiem Nowej Zelandii z papugami (przykład z eksponatu Damiana Laege), a czym innym pospolity znaczek w raczej pospolitym użyciu.
Powrót do góry
Andrzej_pzf

PostWysłany: Sro Wrz 21, 2011 20:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nadal czekam na odpowiedz Kolego - archeofil...
Powrót do góry
Mariusz

PostWysłany: Sro Wrz 21, 2011 20:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Adam_filatelistyka.org napisał:
To nie jest ani rzadkie, ani wyjątkowe.

Zapewne, trudno to porównać choćby z pierwszymi "zeppelinówkami" wysyłanymi z Watykanu wespół z pocztą włoską.
Dla mnie jednakże (oczami zbieracza, nie oczami członka komisji) jest to i wyjątkowy i rzadki okaz (nie zabijajcie mi radości Smile ). Znalezienie tego druku z obiegu jest naprawdę trudne. Najprawdopodobniej większość gazet po przeczytaniu lądowała w koszu. Tak jak "Merkury" w XIX w. na austriackich gazetach.
Powrót do góry
archeofil

PostWysłany: Czw Wrz 22, 2011 06:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ma rację Adam_filatelistyka, że użycie takiej całości w eksponacie tematycznym może być uzasadnione jedynie jej szczególną wartością filatelistyczną, zdecydowanie większą niż w przypadku pojedynczego znaczka.
Trochę się zapędziłem, nie obejrzawszy dokładnie tego znaczka. Mea culpa!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Andrzej_pzf

PostWysłany: Czw Wrz 22, 2011 09:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mariusz ten wpis nazwał - druki w eksponacie tradycyjnym. W/g mojej wiedzy druki to różnego typu formularze stosowane przez pocztę takie jak potwierdzenie nadania listu, paczki, telegram i inne. Jeśli na tych drukach jest ciekawy znaczek, stempel to takie przesyłki można zamieścić w eksponacie tradycyjnym, eksponacie historii poczty. Jeśli natomiast jest tam np datownik tematyczny lub jest to super rzadkie to w tematyce. Powyższa przesyłka to nie druki tylko normalna przesyłka druków (taka przesyłka w której przesyłane są druki jest otwarta i dlatego tańsza). Są kraje które wydały specjalne znaczki do przesyłania druków ale o tym jest powyżej. Z tego co od lat obserwuję to większość filatelistów, sprzedających a nawet wystawców ma poważny problem z rozróżnianiem walorów i zakwalifikowaniem ich do danej klasy wystawienniczej. Uważam że to jest podstawa a bez podstaw ani rusz!!!
Powrót do góry
Mariusz

PostWysłany: Sro Wrz 28, 2011 19:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim - skromnym - zdaniem, termin "druki" obejmuje przesyłki pocztowe zawierające treść drukowaną lub odbitą sposobem mechanicznym.
Z kolei wszelakie formularze pocztowe określa się terminem "druki pocztowe".
Powyższe za "Encyklopedią Filatelistyki", PWN 1993.
Powrót do góry
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Sro Wrz 28, 2011 20:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Myślę, że większość filatelistów mówiąc "druki" będzie mieć na myśli właśnie "druki pocztowe" Smile Ot, taki synonim. Tak samo jak "kartka pocztowa" to dla nas rodzaj całostki, a nie np. zwykła widokówka bez wydrukowanego znaczka Smile
Powrót do góry
Andrzej_pzf

PostWysłany: Czw Wrz 29, 2011 20:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mariusz jestem chyba już za stary na takie na forum dyskusje. Przyjedz kiedyś do Katowic do Okręgu albo do Rudy Śląskiej to porozmawiamy a jeszcze się piwa napijemy. Z Pszczyny masz bliżej jak koledzy z Warszawy.
Możesz przyjechać z Karolem On jest w każdy wtorek w Okręgu i na giełdzie!.
Powrót do góry
Mariusz

PostWysłany: Czw Wrz 29, 2011 22:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za zaproszenie Smile Myślę, że jak jeszcze dojrzeję to z chęcią...
Natomiast do Rudy mam sentyment, gdyż wedle mojego drzewa genealogicznego dziadek "po mieczu" urodził się w Rudzie Śląskiej 1.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Budujemy eksponat Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: