Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Kartka czy karta?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Całostki pocztowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
archeofil

PostWysłany: Sob Mar 26, 2011 11:28    Temat postu: Kartka czy karta? Odpowiedz z cytatem

Jak właściwie powinno się mówić: kartka czy karta pocztowa?
W Encyklopedii Filatelistyki nawet nie ma takiego hasła jak "Kartka pocztowa" (sic!), jest tylko "Karta pocztowa". W katalogu Fischera też tylko katalogują "Karty".
Ale na wszystkich posiadanych przeze mnie "kartach" jest napis "kartka". A czy w ogóle ktoś widział "kartę pocztową" z napisem "karta", a nie "kartka"?
Jedynym uzasadnieniem stosowania formy "karta" przez Encyklopedię... i katalog Fischera jest moim zdaniem to, że "karta" brzmi dumniej od "kartki". Ale czy te dwa wymienione przeze mnie wydawnictwa mogą zmienić rzeczywistość? Aby się o tym przekonać, proponuję udać się na pocztę i spróbować kupić "kartę pocztową".

Edit:
Poprawiłem literówkę w tytule - pitervis
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
pitervis

PostWysłany: Sob Mar 26, 2011 12:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W słowniku "pocztowców" istnieje tylko pojęcie kartki pocztowej i pewnie stąd na drukach umieszczają napis "kartka". W SJP również istnieje pojęcie zarówno "karty pocztowej" jak i "kartki pocztowej", oba odsyłają do hasła "pocztówka". W Encyklopedii i w katalogu Fischera jest "karta" ale np. tutaj znajdzie Pan definicję "kartki pocztowej".
Nie przywiązywałbym zbyt wielkiej uwagi do różnicy pomiędzy "kartą", a "kartką" (podobna jak np. pomiędzy "stroną", a "stronicą"). W filatelistyce obie nazwy (karta, kartka) w różnych publikacjach są stosowane naprzemiennie i oznaczają to samo, każdy doskonale wie o co chodzi.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
archeofil

PostWysłany: Sob Mar 26, 2011 13:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo bym się cieszył, gdyby można było "kartkę pocztową" traktować jako synonim "karty pocztowej"!
Niestety, wielokrotnie byłem poprawiany przez ortodoksyjnych filatelistów - "Nie mówi (pisze) się kartka, tylko karta, bo tak jest np. Encyklopedii". W opisie eksponatów wystawowych termin "kartka" bywa traktowany jako błąd merytoryczny! Dlatego tutaj poruszyłem ten temat, będąc ciekaw opinii innych.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
pitervis

PostWysłany: Sob Mar 26, 2011 15:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No cóż, w wystawiennictwie obowiązuje swego rodzaju przyjęta nomenklatura, do której zasad należy się stosować, ale są też wyjątki. Tutaj zamieszczam przykład karty tytułowej z eksponatu Pana Jana Heffnera pt. "Specjalizowany zbiór całostek polskich" - w opisie Autor posługuje się nazwą "kartka pocztowa". Natomiast przeglądając eksponat można zauważyć, że na ówczesnych drukach Cp stosowano naprzemiennie nazwy "karta pocztowa" lub "kartka pocztowa".
Dla mnie osobiście nie ma różnicy z użyciem w języku potocznym tych słów, oba jednoznacznie mi się kojarzą z pocztówką. U innych być może "kartka pocztowa" budzi pejoratywne skojarzenia typu "kartka papieru, kartka z zeszytu, świstek", natomiast określenie "karta pocztowa" nadaje w pewnym sensie obiektowi filatelistycznemu cechę dokumentu, podobnie jak powszechnie używane określenia "karta choroby, karta rejestracyjna, karta przewodu itp. itd". Musiałby się w tym temacie wypowiedzieć specjalista od teorii filatelistyki.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Sob Mar 26, 2011 15:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja bym to ujął tak: "karta pocztowa" jest bardziej terminem filatelistycznym, powszechnym w literaturze fachowej, "kartka pocztowa" - bardziej popularnym, używanym na co dzień, zwłaszcza przez nie-filatelistów Smile. Dla mnie bez różnicy - w luźnych dyskusjach używam zamiennie Smile Natomiast w eksponacie, w opisie użyłbym "karta pocztowa".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Całostki pocztowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: