Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Znaczki TAAF na całościach pocztowych

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Budujemy eksponat
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kwidzin

PostWysłany: Nie Gru 12, 2010 21:37    Temat postu: Znaczki TAAF na całościach pocztowych Odpowiedz z cytatem

Od dłuższego czasu przyglądam się przesyłkom TAAF oferowanym na aukcjach internetowych. Zastanawiałem się nawet czy nie spróbować zbudować zbioru znaczków kasowanych ale wyłącznie na całościach takich jak np. te:

http://images-03.delcampe-static.net/img_large/auction/000/113/207/636_001.jpg
http://images-01.delcampe-static.net/img_large/auction/000/113/133/810_001.jpg
http://images-02.delcampe-static.net/img_large/auction/000/113/252/737_001.jpg
http://images-01.delcampe-static.net/img_large/auction/000/113/238/354_001.jpg

Czy tego typu przesyłki, ze względu choćby na specyfikę terytorium o którym mowa, w zdecydowanej większości inspirowane filatelistycznie i "wzbogacone" o wiele elementów dodatkowych jak motywy kopert, stemple dodatkowe, etc. mogłyby stanowić materiał nadający się do wystawienia? Czy są to raczej "pamiątki" o niewielkim znaczeniu dla filatelistyki?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kwidzin

PostWysłany: Pią Gru 17, 2010 20:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Question Question Question
Powrót do góry
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Nie Gru 19, 2010 14:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli opłacone zgodnie z taryfą i przeszło obieg pocztowy to niby czemu ma nie być traktowane jak pełnoprawna całość pocztowa?
Powrót do góry
elka26

PostWysłany: Pon Gru 27, 2010 21:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja mam znowu pytanie związane z konkretnymi walorami. Czy takie całości też mają rację bytu w eksponacie wystawowym?
Wiem, wiem należy czytać regulaminy itd. - ale czytałam i zapoznałam się a pomimo tego nadal mam wątpliwości:

http://stamps.delcampe.net/page/item/id,114205021,var,pingouins-Etats-Unis-lettre-de-1939-obliteration-mecanique,language,E.html

http://stamps.delcampe.net/page/item/id,115085371,var,Penguin-20-years-of-Russian-Antarctic-station-Vostock-ship-plane-USSR-mint-cover-1977-pinguine-URSS-entier,language,E.html

http://stamps.delcampe.net/page/item/id,115160249,var,DDR-SSt-Berlin-Friedrichsfelde-Humboldt-Pinguin-E-Germany-pict-pmk-penguin-1980,language,E.html

http://stamps.delcampe.net/page/item/id,114181944,var,Polaire-Emil-RACOVITA-Savant-Biologiste-de-expedition-antarctique-BELGICA-Belgica-Pingouins-Cachet-special-1992,language,E.html

http://stamps.delcampe.net/page/item/id,114089920,var,RUSSIA-ANTARCTIC-EXPEDITION-STATION-PROGRESS-BASE-SHIP-BATEAU-FEDOROV-PENGUIN-INDIA-MAITRI-POSTAL-STATIONERY-COVER-USED,language,E.html

To tylko kilka przykładów, ale naprawdę chętnie bym poznała opinie odnośnie kazdego z tych walorów. Jeżeli można oczywiście.
Powrót do góry
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Wto Gru 28, 2010 12:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po kolei:

1. Tak, bo to jest frankatura mechaniczna.
2. Tak, bo to jest całostka.
3. W ostateczności Smile To jest ostemplowanie grzecznościowe, poza tym pomieszanie tematów - na stemplu pingwin, na znaczku pelikan - powinno się unikać takich sytuacji w eksponatach przyrodniczych. Ale w ostateczności można pokazać jako ostemplowanie w "okienku" wyciętym w karcie wystawowej, choć oczywiście lepszy byłby stempel na przesyłce z obiegu.
4. Nie, bo stempel nie ma związku z pingwinami. Koperta nie jest całostką pocztową, tylko ozdobną kopertą pamiątkową więc nie można wykorzystać z niej rysunku. Koperta pełni tu rolę zwykłej ozdobnej papeterii i tyle.
5. Walor dyskusyjny. ja bym nie pokazał bo: primo - nie jestem pewien czy wszystkie stemple z pingwinami są stemplami pocztowymi (np. ten niebieski raczej nie jest), secundo - taka ilość stempli z jakimś motywem rodzi uczucie pewnego przesytu, nie bardzo wiadomo co tu właściwie chcemy pokazać, wreszcie tertio - czy pingwin na rysunku koperty i te na stemplach to ten sam gatunek? Jeśli nie - to znowu sytuacja podobna do tej w p. 3 Sama koperta (czysta) - jak najbardziej do pokazania, bo jest to pełnoprawna rosyjska całostka pocztowa.
Powrót do góry
pitervis

PostWysłany: Sro Gru 29, 2010 00:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

5 krótkich pytań,
5 krótkich odpowiedzi,
a taka konkretna dawka wiadomości z zakresu filatelistyki tematycznej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Andrzej_pzf

PostWysłany: Sro Gru 29, 2010 11:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na wszystko zgoda ten datownik (skan 3) pokazać ewentualnie na wycinku!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
elka26

PostWysłany: Sro Gru 29, 2010 21:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję bardzo za tak konkretne odpowiedzi Smile)) Celowo wybrałam zróżnicowane przykłady aby mieć materiał porównawczy.
I dzięki odpowiedziom na podstawie konkretnych przykładów wiem teraz o wiele więcej niż po przeczytaniu suchego regulaminu.
Powrót do góry
elka26

PostWysłany: Sob Lut 05, 2011 21:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trochę nie bardzo zgodnie z tematem, ale aby nie tworzyć nowego wątku chcę tutaj prosić o opinię w kwestii takiego to oto waloru:

http://stamps.delcampe.net/page/item/id,120282634,var,QSL-ANTARCTIC-station-base-Novolasarevskaya-RAE-45-Pole-mail-radio-card-RUSSIA-USSR-polar-penguin,language,E.html

Czy można takie potwierdzenie traktować jako walor filatelistyczny? Mam duże wątpliwości - że już nie wspomnę o umieszczeniu takiego -waloru? - w eksponacie wystawowym.
Powrót do góry
pitervis

PostWysłany: Nie Lut 06, 2011 00:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przeczucie Pani nie myli, co prawda nie jestem "tematykiem" ale powołując się ściśle na przepisy zawarte w Regulaminie, postaram się dokładnie wytłumaczyć dlaczego nie jest to walor filatelistyczny.

Cytat:
"3.1. Odpowiedni materiał filatelistyczny.
Odpowiedni materiał filatelistyczny to taki, który dla celów przekazywania poczty lub innych form komunikacji pocztowej został wydany, miał być wydany lub został wytworzony w czasie przygotowania do druku, był używany lub też uważany był za ważny dla opłaty przesyłek przez rządowe, lokalne lub prywatne agencje pocztowe bądź też przez w pełni upoważnione lub uprawomocnione władze."

Z tego co udało mi się wyczytać w internecie jest to karta potwierdzająca nawiązanie amatorskiej łączności radiowej. Posiada ona charakter materiału dokumentującego prawdziwość dokonań krótkofalówkowca. W tym przypadku operator "Novolazarevskayej Stacji" niejaki Victor Karassev potwierdza, że w dniu ..., o godz. ... itp. itd. nawiązał z nim łączność użytkownik o kryptonimie "4A3PAE". Karty te zarówno projektują (wg swoich wytycznych) jak i przesyłają do druku sami krótkofalówkowcy, a następnie są one wysyłane za pomocą biur QSL bądź rzadziej pocztą (zapakowane w koperty) - tyle internet.

W związku z powyższym w/w dokument nie może pełnić funkcji waloru filatelistycznego, bo nie spełnia nawet jednego warunku z trzech zawartych w regulaminie:
- nie służy do celów przekazywania poczty,
- nie jest wydany przez agencję pocztową,
- nie ma charakteru opłaty za przesyłkę.

Swoją drogą, dzięki takim pytaniom, człowiek zdobywa najwięcej wiedzy.
Powrót do góry
FDC
Gość

PostWysłany: Nie Lut 06, 2011 11:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pozwolę sobie wtrącić kilka słów do wątku,
w 10 trafił kolega pitervis, nie jest to walor filatelistyczny i nią ma z filatelistyką nic wspólnego.
W wieku młodzieńczym byłem członkiem PAR (Państwowej Agencji Radiokomunikacyjnej okręg w poznaniu) posiadanie wspomnianej QSL,ki było marzeniem każdego z nas amatorów - była to rzecz nieosiągalna ze względu na przepisową moc stacji które mogliśmy uruchamiać - całe 4 Waty mocy (praktyczny zasięg przy idealnej propagacji fali to 50 km), jednak na wypożyczonym radiu PRESIDENT LINCOLN (25 Wat !!) Pewnej nocy uzyskałem łączność z Fehnam w Dani ok 600 km i uzyskałem swoją wymarzona i jedyna QSL'ke, Chodziłem z nią przez miesiąc pokazując wszystkim z znajomym z "radia". Była Była bardzo ładna, ze statkiem rybackim, latarnią morska i reszta tak jak na pokazanej przez koleżankę elka26. My swoje robiliśmy na maszynie do pisania, wyglądały strasznie w porównaniu do zagranicznych. Jednak sprawiało nam to przyjemność cieszyło każdą łącznością - nawet (aż) 40 kilometrową. Pierwsza sympatia też była z "radia" - Nocny Jastrząb Laughing ja byłem Tornado Twisted Evil , co za czasy....

EDIT:
Sorry że nie ta temat, ale przypomniały mi się "stare dobre czasy" Cool
Powrót do góry
pitervis

PostWysłany: Nie Lut 06, 2011 21:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No proszę, mamy tu na forum fachowca od radiokomunikacji, a ja wczoraj nieźle się nagimnastykowałem, żeby rozwikłać tę kartę QSL. Smile Swoją drogą, to kolega FDC ma bardzo rozległe zainteresowania, jestem pod wrażeniem.
Powrót do góry
FDC
Gość

PostWysłany: Nie Lut 06, 2011 21:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No niestety wiele rzeczy mnie interesuje - niestety bo nie mogę na żadnej się "poważnie" skupić. Kolega z Katowic Razz uczyłem się w Technikum górniczym w Katowicach przy "KWK Katowice" na ul Ścigały Laughing

A tu nasza QSL,ka na odbudowę warszawy - proszę zwrócić uwagę na moc radia 750 Wat !!! Prawdziwy potwór

Można sobie jeszcze poczytać tu o kartach QSL:

http://vlp.home.pl/qsl.html

Ostatnio zmieniony przez FDC dnia Nie Lut 06, 2011 22:00, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
pitervis

PostWysłany: Nie Lut 06, 2011 21:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ul.Ścigały - czy tam nie było czasami też szkoły zakładowej PMUEiPW, mój młodszy brat tam uczęszczał?
Powrót do góry
FDC
Gość

PostWysłany: Nie Lut 06, 2011 21:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszystko możliwe, uczyli się też mechanicy maszyn górniczych i elektrycy - teraz jest tam jakaś katolicka szkoła w internacie tez coś otworzyli, po drugiej stronie był hotel robotniczy.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Budujemy eksponat Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: